close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - 11
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

در بروجرد علاالدین همه کاره است!

حمید لطفی بازدید : 19 دوشنبه 15 تير 1394 : 8:59 نظرات ()

شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان بروجرد در نامه‌ای سرگشاده خطاب به علاءالدین بروجردی، از دخالت وی در عزل و نصب های مسئولین شهرستان بروجرد انتقاد کرده است. متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای بروجردی، نماینده مردم شریف شهرستان بروجرد
با عرض سلام
جهت یادآوری حضرتعالی به استحضار می رساند که مردم شریف و آگاه شهرستان بروجرد در سال1392 با رای قاطع خود به دکترحسن روحانی، "نه" بسیار بزرگی به تفکری گفتند که شما و اکثریت نمایندگان مجلس نهم ازحامیان آن بوده اید. شما همراه دولتی بوده اید که تا آخرین ثانیه های جمع آوری کارنامه نامقبول آن کشور را تا لبه پرتگاه سقوط به پیش راند و این درحالی بود که شما و اکثریت نمایندگان این مجلس که به موجب اصل شصت و هفتم قانون اساسی سوگند یاد نمودید که: "از ودیعه‌ای که ملت به شما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنید، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نماید و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشید"؛ دراغلب موارد سکوت کردید و دریغ از یک نهیب به این همه بی تدبیری و تضییع حقوق ملت و حیف و میل بیت المال!

با این وجود شما به جای تمکین به رأی و نظر مردم بروجرد، با مصادره آرای آنان و با نادیده گرفتن اصل پنجاه وهفتم قانون اساسي و استقلال قوا که نمایندگان مجلس باید به موجب وظیفه قانونگذاری و نظارت برحسن اجرای آن، الگوی قانونمندی پایبندی به قانون باشند، با استفاده ازوضعیت خاص سیاسی و اقتصادی دولت تدبیر و امید؛ در ساماندهی به بی سامانی های کشور در داخل و میدان های بین المللی، با فشارهای فراقانونی بر وزارتخانه ها، مخصوصاً وزارت کشور واستانداری لرستان، مانع ازهرگونه تغییر و تحول مناسب با سیاست های این دولت درسطح مدیران این شهرستان شده اید

حتی در این مورد به توصیه ها، نظرات واعتراضاتی که از سر دلسوزی و برای حفظ منافع و مصالح این شهرستان ازجانب اشخاص حقیقی و حقوقی حتی چهره هایی که جزء حامیان شما و ازاعضای ستاد انتخاباتی شما دردوره های مختلف بودند، مطرح می شد، وقعی ننهادید و همچنان با لجاجت براین مسیر پا می فشارید. شما با چینش طنزگونه نیروهای خود که از یک طرف هیچ گونه اعتقادی به سیاست های دولت تدبیر وامید ندارند و حتی از نظرتخصص و تجربه درسطح نازلی هستند، شائبه های زیادی را درسطح شهرستان دامن زده اید!

از شما که سابقه ای در حقوق و دیپلماسی دارید، می پرسیم، به استناد به کدام قانون یا حجت شرعی چنین حق و اختیاری برای خود قائلید که در انتصاب مدیران دولت در شهرستان، که علی الاصول می بایست مجری سیاست های دولت باشند، نه مطیع نماینده مجلس، این گونه وارد شوید؟

جناب آقای بروجردی!
اینجانبان به عنوان جمعی از دلسوزان انقلاب نسبت به دخالت غیر قانونی شما درانتصاب دوتن از مدیران دولت گذشته درمسند مدیریت آموزش وپرورش واداره صنعت ، معدن وتجارت شهرستان بروجرد طی نامه ها وبیانیه هایی اعتراض خود را مطرح نمودیم که مع الاسف وقعی نهاده نشد!واکنون نیز شاهد انتصاب نابجای دونفر دیگر از مخالفان مشی اعتدالی دولت درسمت های اداره ارشاد اسلامی ودانشگاه پیام نورهستیم که این رویکرد ها بارقه «تدبیر امید» را به ناامیدی بدل کرده است !

شما ظرفیت شنیدن سوألات شهروندان را ندارید و به جای پاسخگویی به سوالات مردم، آنان را به پای میز محاکمه می کشانید! (هنوز شکایت وتعطیلی هفته نامه شمیم درخاطره ها مانده است) درحالی که نماینده مجلس موظف است بنا بر سوگندنامه ی نمایندگی، به پرسش ها، مطالبات وحتی اعتراضات شهروندان پاسخگوباشد. 

شورای هماهنگی اصلاح طلبان بروجرد، در خاتمه مشفقانه از شما می خواهد که ضمن احترام به آرای مردم به فکر وظیفه ی اصلی نمایندگی مجلس، که همانا امرقانونگذاری درست و علمی و نظارت برحسن اجرای آن است، باشید وازسنگ اندازی برکار دولتی که با آواری ازمشکلات به جا مانده ازدولت گذشته روبروست و باید پاسخگوی اعتماد رأی دهندگان باشد، دست بردارید.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان شهرستان بروجرد
تیرماه 94

حیرت از اراده ی تو...

حمید لطفی بازدید : 15 یکشنبه 14 تير 1394 : 12:43 نظرات ()

نه گذشت ایام از توان تو کاسته کرد ونه غم عزیزان و سوز سینه نای تو را گرفت و نه فقر ومحرومیت رمق از پاهایت گرفت که تو شیرزنی از تبار لر هستی که روزگار از اراده و کارت در حیرت است...

هرگز بیخیال انسانیت نشو(2)!

حمید لطفی بازدید : 17 پنجشنبه 11 تير 1394 : 13:5 نظرات ()

گاهی دست خودت نیست مجبور هم که باشی نمی توانی از انسانیت خویش عدول کنی و این یعنی

اگر درد را احساس کردی زنده ای 

و اگر درد دیگران را احساس کردی انسانی...

هرگز بیخیال انسانیت نشو!

حمید لطفی بازدید : 17 پنجشنبه 11 تير 1394 : 12:59 نظرات ()

هرگز بی خیال انسانیت نشو!

از مرگ نترسید...

از این بترسید که وقتی که زنده اید چیزی در جود شما بمیرد

بنام "انسانیت"

جدول نرخ بیکاری مناطق کشور و بهلول حکیم!

حمید لطفی بازدید : 77 پنجشنبه 11 تير 1394 : 10:17 نظرات ()

 مطابق آمار جدید اعلام شده توسط مرکز آمار ایران در رابطه با نرخ بیکاری فصل بهار، استان لرستان با ۱۰.۷ درصد نرخ بیکاری پس از سال‌ها صدرنشینی در جدول بیکاران به جایگاه پانزدهم جدول رسید!

 همانطور که ملاحظه میفرمایید از نکات جالب ماجرا اینکه میزان بیکاری مثلا در البرز و اصفهان بالاتر از لرستان است حال خودتان حساب کنید از این لرستان طرف به چه امیدی بلند میشود و به جاهایی برای کار میرود که نرخ بیکاریشان بالاتر از اینجاست و ناخوداگاه آدم یاد حکایت بهلول و مرد شیاد میافتد که:

بهلول سکه طلائی در دست داشت و با آن بازی می نمود.

شیادی چون شنیده بود بهلول دیوانه است جلو آمد و گفت:

اگر این سکه را به من بدهی در عوض ده سکه را که به همین رنگ است به تو

می دهم!!

بهلول چون سکه های او را دید دانست که سکه های او از مس است

و ارزشی ندارد به آن مرد گفت به یک شرط قبول می نمایم!سپس گفت:

اگر سه مرتبه مانند الاغ عرعر کنی.شیاد قبول نمود و مانند خر عرعر نمود!

بهلول به او گفت:

تو با این خریت فهمیدی  سکه ای که در دست من است از طلاست

چگونه من نفهمم که سکه های تو از مس است؟!!!

در هیچ دوره تاریخ اینقدر محتاج نداشته ایم!

حمید لطفی بازدید : 73 چهارشنبه 10 تير 1394 : 17:31 نظرات ()

بیکاری و فقر بیداد می کند هر خانه ای چندین فرزند تحصیل کرده ور دل پدر ومادر خوابیده اند و گرفتار افسردگی مزمن شده اند و هیچ خبری از کار نیست که نیست! هرچه جا میروند یا مشاغل پادویی با حقوق فوقش دویست تومان نصیبشان میشود ویا جواب رد میشنوند و کارشده جن و انها بسم الله! واین حکایت جوانان لرستانی ست که دل سنگ را  از فرط درد وغصه آب می کند!

روزهای قبل مدیر شرکت الماس نگین اعلام کرد برای اگهی جمع اوری نیروی برای تنظیف شهر خرم اباد تعداد زیادی فوق لیسانس مراجعه کرده اند که بدون توجه به مدرکشان فقط خواسته اند استخدام شوند و باید به این وضع تاسف فراوان خورد و پرسید چرا ما به این روز افتاده ایم!

باید پرسید نام این کشور جمهوری اسلامی ایران است یا جمهوری اسلامی تهران!؟ اگر ایران است چرا به همه توجه یکسان نمیشود و اگر اسمش تهران است که دیگر حرفی نمی ماند والبته با توجه به شواهد و قرائن موجود باید اذعان کرد که همین مورد دوم صحیح است تهران نام این مملکت است وگرنه تمرکز این همه صنایع وکارخانجات و ...در تهران چه معنایی جز این می تواند داشته باشد که ظاهرا مسئولین مملکت چه بهشتی والهی باشند وچه طاغوتی قرار نیست اوضاع مناطقی از قبیل لرستان نگون بخت تغییر خیری بکند و همچنان از هر خانه اه وناله و فغان از فقر وبیکاری بلند است!

از انطرف خیابانهای شهر پر از گدا و متکدی شده و جالب اینکه گداهای بین المللی هم پیدا کرده و گداهای پاکستانی هم خیابانها را به تصرف دراورده اند و معلوم نیست این روزگار تیره و تار کی قرار است پایان یابد!؟

پایان بخش جملاتم را از زبان ایت اله یثربی رئیس حوزه علمیه کاشان می آورم:

"ما سال‌های زیادی را دیده‌ایم ولی هیچ‌وقت وضعیت جامعه مانند امروز نبوده است. چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب حتی در شرایط سخت جنگ هم این گونه نبود که در ده سال اخیر این قدر محتاج و نیازمند دیدیم"

 

تسویه حساب گسترده در سایت بلاگفا!

حمید لطفی بازدید : 61 دوشنبه 08 تير 1394 : 19:48 نظرات ()

 

از اول هم مشخص بود تعطیلی حدود دوماه بلاگفا که به بهانه آسیب دیدن سرورهای حیاتی سایت انجام گرفته بود چیزی جز حیله ونیرنگی نبود تا با وبلاگهای مستقل و قومیتی تسویه حساب شود و حساب کاربریشان مسدود شده و وبلاگشان بالکل حذف شود!

در این میان علیرضا شیرازی مدیر معلوم الحال سایت بلاگفا که ادعای آزادی بیانش گوش فلک را کر کرده است هرازگاهی لیستی از وبلاگهای متقد یا مستقل و قومیتی جمع می کند و سرفرصت، ظالمانه اقدام به حذف آنها می کند و این رویه دور از حرفه ای گری اش دیر یا زود باعث کم رونق بلاگفا خواهد شد آنچنان که نشانه هایش ازهم اکنون پیداست جالب اینجاست نه تنها گوش این مدیر به این انتقادات بدهکار نیست بلکه همواره حق به جانب حرف زده و هرگز ذره ای خود را پاسخگوی انتقادات نمی داند!

وقتی یک وبلاگر با هزار امید وآرزو وزحمت آرشیویی ازمطالب متنوع و مطلوبش جمع می کند و جناب شیرازی همه را بعد مدتی به فنا می دهد چگونه بلاگفا بااین برخورد ستمگرانه و نامحترمانه اش می تواند به آینده حرفه ای خود امیدوار باشد !

سری سوم وبلاگ "لرها شگفت انگیزند" هم مسدود شد درست مثل دو سری قبلش! و انهم به لطف بلاگفا و مدیر آزادمردش! بلاگفا وشیرازی روسیاه آزادی اندیشه و تاریخند اما من و امثال من هم عاقل نیستیم که سه بار از یک سوراخ گزیده شدیم و عبرت مان نشد! من مدعی نیستم وبلاگم یعنی "لرها شگفت انگیزند3" یک سوپر بلاگ بوده اما به گواهی دوستان وبازیدکنندگان و نظرات گرمشان به اندازه ای که در توانش بود تاثیر خود را گذاشت و خوشحالم سایتهای معتبر فراوانی از لینکهایشان بهره بردند و آمار بالای بازدید از وبلاگم حتی در طول دوران تعطیلی بلاگفا خود نشان می دهد در حد یک وبلاگ موفق قومیتی عمل کرده است هرچند هرچه جمع کردیم و زحمت کشیدیم برباد رفت و از ریشه خشکانده شد اما این ننگ بر دامن شیرازی و سایت بلاگفا همچنان خواهد ماند که آزادی بیان و اندیشه مستقل را تارومار کرده و خشکاندند.

دختر لر را چه نام بگذاریم!؟

حمید لطفی بازدید : 61 دوشنبه 08 تير 1394 : 13:2 نظرات ()

به این اسامی شیک وزیبا و پرمعنی بنگرید:


آسا = کسی که بدو مهر فراوان دارند - نام چوبی مقدس در باور لرهاست - عصا - ( در حالت تحبیب اصطلاحاً به معنی تکیه گاه والدین گفته می شود)

آسو = افق - محل پایین رفتن خورشید
آساره = ستاره
تیام = چشمهایم. به معنی چشم هایم و در واقع به مفهوم عزیز دل یا همه چیزم می باشد
تیارا = چشم آرا. روشنی چشم
سایدا = سایه مادر. سایه مادر، پناه مادر
برگام = به ضم ب ، ابروهایم
سوتیام = نور چشمانم مرکب از سو به معنای نور و روشنایی و تیام به معنای دو چشم است
دنا = نام کوهی در کهگیلویه و بویراحمد
نَشمی = زن زیبا رو - خوش رو - زیبا
نَشمین= زن زیبا رو - خوش رو – زیبا
چیدا = مثل مادر. مانند مادر یا از لحاظ مهر و عاطفه شبیه مهر مادرانه، برای دختر
چیمه = مثل ماه نامی دخترانه
تیدا = چشم مادر
ایلماه = ماه ایل
ایلدا = مادر ایل
تُرنه (torne) = ....
تیاناز = کسی که چشمهای نازی دارد
تی ناز = چشم ناز
آساره = آستاره = ستاره
داگل = مادر گل
سو تیام = نور چشمانم
بُرگام = ابروهایم
تِی گل = کنار گل
تی گل = چشم گل
ایل سیت میرا = ایل برایت بمیرد
چی گل = مثل گل
نَشمین = باوقار
دالیا = مادر زیبا
سی‌ناز =
می‌ناز =
هانا = فریاد، اسم دختر (لری لرستان)
هرسام = اشکهام کنیه از عزیزم، نامی برای دختر
هرنگ = تاب و توان دل و مجازا قدرت و امید زندگی، برای دختر و پسر
هیلمی =داری موی بور و زرد مانند. اسم زیبا برای دختر خانم ها (لری لرستانی)
سی دا = به معنی هدیه برای مادر
سیدا = سرپناه مادر، اسم زیبا برای دختر
ستین = به معنی عزیز . ستون ( در حالت تحبیب اصطلاحاً به معنی ستون و تکیه گاه والدین گفته می شود)
دلسا = به معنی عزیز دل و تکیه گاه
ساواش = به معنی سایه همراه
نارینا = به معنی مثل دانه انار، افسانه ای لری
هرنگ = به معنی آرامش و تسکین دهنده
ایلدا = به معنی مادر ایل، شیرزن
منتیا = به معنی درون چشمان، کنایه از بسیار عزیز بودن است
هیلناز = به معنی سرخگون ، نازنین و به رنگ بور
انوس = به معنی مثل باد، سریع
مریدا = به معنی مثل مادر
گلاره = چشم
هاویر = به معنی در یاد مانده
دیارا = به معنی شاخص و نامدار
ویرا = یاد و خاطره، اسم دختر و پسر
نیش ها = نوش طلب - درپی آرامش - صلح جو - کام طلب
ریشنا = روشنا - نور - روشنایی
رۈشنا = روشنا - نور - روشنایی
خاتی = بانو - خاتون
خاتین = بانو - خاتون

حیف نیست این اسامی متروک شوند و هیچ لری روی فرزندش نگذارد!

گفتم لرم پا پس نمی کشم!

حمید لطفی بازدید : 21 دوشنبه 08 تير 1394 : 12:59 نظرات ()

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی ست وی ارمنی و زاده بروجرد است شهری که مفاخر فراوان تحویل ایران داده است و لوئیس ازآن جمله است !

سخن از لوئیس عزیز و معرفی او زیره به کرمان بردن است چرا که کیست که نابغه ای چون اورا نشاسد و به احترامش کلاه از سر برندارد...

لوریس لرستانی ست ومایه افتخار ما! البته فقط این ما نیستیم که افتخار کنیم لوریس عزیز هم همیشه افتخار می کرد مثلا همین چند وقت پیش در ایام نوروز مهمان برنامه "بهار در خانه است" بود انهم در کنار مسعود جعفری جوزانی و سحر جعفری جوزانی!

در لابه لای مصاحبه قسمتهای از خاطرات استاد در منزل شخصی شان به همراه آثار ایشان نمایش داده می شد در قسمتی از مصاحبه استاد در حالیکه تصاویر قاب شده دور اتاق را به دوربین نشان میداد ودرموردشان صحبت میکرد به تصویر رستم وسهراب رسید و گفت:

"می خواستم داستان رستم و سهراب را به صورت اپرا اجرا کنم در آن روزها همه انتقاد می کردند وایراد می گرفتند که مگر میشود از روی شاهنامه هم اپرا ساخت خلاصه قصدشان کارشکنی بود اما من گفتم لرم اهل لرستانم بچه بروجردم کوتاه نمی آیم..."

درود میفرستیم بر استاد عزیزمان و به او افتخار می کنیم: زنده باشی استاد لر!

تعداد صفحات : 12

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پس از انکه سیستم بلاگفا به رسم معمولش "لرها شگفت انگیزند3" را بدون هیچ توضیحی منهدم نمود از بد حادثه به اینجا به پناه آمدیم!
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 117
 • کل نظرات : 24
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 20
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 57
 • بازدید ماه : 542
 • بازدید سال : 3,043
 • بازدید کلی : 12,610