close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - 12
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

هرگز بیخیال انسانیت نشو(2)!

حمید لطفی بازدید : 28 پنجشنبه 11 تير 1394 : 13:5 نظرات ()

گاهی دست خودت نیست مجبور هم که باشی نمی توانی از انسانیت خویش عدول کنی و این یعنی

اگر درد را احساس کردی زنده ای 

و اگر درد دیگران را احساس کردی انسانی...

هرگز بیخیال انسانیت نشو!

حمید لطفی بازدید : 26 پنجشنبه 11 تير 1394 : 12:59 نظرات ()

هرگز بی خیال انسانیت نشو!

از مرگ نترسید...

از این بترسید که وقتی که زنده اید چیزی در جود شما بمیرد

بنام "انسانیت"

جدول نرخ بیکاری مناطق کشور و بهلول حکیم!

حمید لطفی بازدید : 111 پنجشنبه 11 تير 1394 : 10:17 نظرات ()

 مطابق آمار جدید اعلام شده توسط مرکز آمار ایران در رابطه با نرخ بیکاری فصل بهار، استان لرستان با ۱۰.۷ درصد نرخ بیکاری پس از سال‌ها صدرنشینی در جدول بیکاران به جایگاه پانزدهم جدول رسید!

 همانطور که ملاحظه میفرمایید از نکات جالب ماجرا اینکه میزان بیکاری مثلا در البرز و اصفهان بالاتر از لرستان است حال خودتان حساب کنید از این لرستان طرف به چه امیدی بلند میشود و به جاهایی برای کار میرود که نرخ بیکاریشان بالاتر از اینجاست و ناخوداگاه آدم یاد حکایت بهلول و مرد شیاد میافتد که:

بهلول سکه طلائی در دست داشت و با آن بازی می نمود.

شیادی چون شنیده بود بهلول دیوانه است جلو آمد و گفت:

اگر این سکه را به من بدهی در عوض ده سکه را که به همین رنگ است به تو

می دهم!!

بهلول چون سکه های او را دید دانست که سکه های او از مس است

و ارزشی ندارد به آن مرد گفت به یک شرط قبول می نمایم!سپس گفت:

اگر سه مرتبه مانند الاغ عرعر کنی.شیاد قبول نمود و مانند خر عرعر نمود!

بهلول به او گفت:

تو با این خریت فهمیدی  سکه ای که در دست من است از طلاست

چگونه من نفهمم که سکه های تو از مس است؟!!!

در هیچ دوره تاریخ اینقدر محتاج نداشته ایم!

حمید لطفی بازدید : 79 چهارشنبه 10 تير 1394 : 17:31 نظرات ()

بیکاری و فقر بیداد می کند هر خانه ای چندین فرزند تحصیل کرده ور دل پدر ومادر خوابیده اند و گرفتار افسردگی مزمن شده اند و هیچ خبری از کار نیست که نیست! هرچه جا میروند یا مشاغل پادویی با حقوق فوقش دویست تومان نصیبشان میشود ویا جواب رد میشنوند و کارشده جن و انها بسم الله! واین حکایت جوانان لرستانی ست که دل سنگ را  از فرط درد وغصه آب می کند!

روزهای قبل مدیر شرکت الماس نگین اعلام کرد برای اگهی جمع اوری نیروی برای تنظیف شهر خرم اباد تعداد زیادی فوق لیسانس مراجعه کرده اند که بدون توجه به مدرکشان فقط خواسته اند استخدام شوند و باید به این وضع تاسف فراوان خورد و پرسید چرا ما به این روز افتاده ایم!

باید پرسید نام این کشور جمهوری اسلامی ایران است یا جمهوری اسلامی تهران!؟ اگر ایران است چرا به همه توجه یکسان نمیشود و اگر اسمش تهران است که دیگر حرفی نمی ماند والبته با توجه به شواهد و قرائن موجود باید اذعان کرد که همین مورد دوم صحیح است تهران نام این مملکت است وگرنه تمرکز این همه صنایع وکارخانجات و ...در تهران چه معنایی جز این می تواند داشته باشد که ظاهرا مسئولین مملکت چه بهشتی والهی باشند وچه طاغوتی قرار نیست اوضاع مناطقی از قبیل لرستان نگون بخت تغییر خیری بکند و همچنان از هر خانه اه وناله و فغان از فقر وبیکاری بلند است!

از انطرف خیابانهای شهر پر از گدا و متکدی شده و جالب اینکه گداهای بین المللی هم پیدا کرده و گداهای پاکستانی هم خیابانها را به تصرف دراورده اند و معلوم نیست این روزگار تیره و تار کی قرار است پایان یابد!؟

پایان بخش جملاتم را از زبان ایت اله یثربی رئیس حوزه علمیه کاشان می آورم:

"ما سال‌های زیادی را دیده‌ایم ولی هیچ‌وقت وضعیت جامعه مانند امروز نبوده است. چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب حتی در شرایط سخت جنگ هم این گونه نبود که در ده سال اخیر این قدر محتاج و نیازمند دیدیم"

 

تسویه حساب گسترده در سایت بلاگفا!

حمید لطفی بازدید : 83 دوشنبه 08 تير 1394 : 19:48 نظرات ()

 

از اول هم مشخص بود تعطیلی حدود دوماه بلاگفا که به بهانه آسیب دیدن سرورهای حیاتی سایت انجام گرفته بود چیزی جز حیله ونیرنگی نبود تا با وبلاگهای مستقل و قومیتی تسویه حساب شود و حساب کاربریشان مسدود شده و وبلاگشان بالکل حذف شود!

در این میان علیرضا شیرازی مدیر معلوم الحال سایت بلاگفا که ادعای آزادی بیانش گوش فلک را کر کرده است هرازگاهی لیستی از وبلاگهای متقد یا مستقل و قومیتی جمع می کند و سرفرصت، ظالمانه اقدام به حذف آنها می کند و این رویه دور از حرفه ای گری اش دیر یا زود باعث کم رونق بلاگفا خواهد شد آنچنان که نشانه هایش ازهم اکنون پیداست جالب اینجاست نه تنها گوش این مدیر به این انتقادات بدهکار نیست بلکه همواره حق به جانب حرف زده و هرگز ذره ای خود را پاسخگوی انتقادات نمی داند!

وقتی یک وبلاگر با هزار امید وآرزو وزحمت آرشیویی ازمطالب متنوع و مطلوبش جمع می کند و جناب شیرازی همه را بعد مدتی به فنا می دهد چگونه بلاگفا بااین برخورد ستمگرانه و نامحترمانه اش می تواند به آینده حرفه ای خود امیدوار باشد !

سری سوم وبلاگ "لرها شگفت انگیزند" هم مسدود شد درست مثل دو سری قبلش! و انهم به لطف بلاگفا و مدیر آزادمردش! بلاگفا وشیرازی روسیاه آزادی اندیشه و تاریخند اما من و امثال من هم عاقل نیستیم که سه بار از یک سوراخ گزیده شدیم و عبرت مان نشد! من مدعی نیستم وبلاگم یعنی "لرها شگفت انگیزند3" یک سوپر بلاگ بوده اما به گواهی دوستان وبازیدکنندگان و نظرات گرمشان به اندازه ای که در توانش بود تاثیر خود را گذاشت و خوشحالم سایتهای معتبر فراوانی از لینکهایشان بهره بردند و آمار بالای بازدید از وبلاگم حتی در طول دوران تعطیلی بلاگفا خود نشان می دهد در حد یک وبلاگ موفق قومیتی عمل کرده است هرچند هرچه جمع کردیم و زحمت کشیدیم برباد رفت و از ریشه خشکانده شد اما این ننگ بر دامن شیرازی و سایت بلاگفا همچنان خواهد ماند که آزادی بیان و اندیشه مستقل را تارومار کرده و خشکاندند.

دختر لر را چه نام بگذاریم!؟

حمید لطفی بازدید : 97 دوشنبه 08 تير 1394 : 13:2 نظرات ()

به این اسامی شیک وزیبا و پرمعنی بنگرید:


آسا = کسی که بدو مهر فراوان دارند - نام چوبی مقدس در باور لرهاست - عصا - ( در حالت تحبیب اصطلاحاً به معنی تکیه گاه والدین گفته می شود)

آسو = افق - محل پایین رفتن خورشید
آساره = ستاره
تیام = چشمهایم. به معنی چشم هایم و در واقع به مفهوم عزیز دل یا همه چیزم می باشد
تیارا = چشم آرا. روشنی چشم
سایدا = سایه مادر. سایه مادر، پناه مادر
برگام = به ضم ب ، ابروهایم
سوتیام = نور چشمانم مرکب از سو به معنای نور و روشنایی و تیام به معنای دو چشم است
دنا = نام کوهی در کهگیلویه و بویراحمد
نَشمی = زن زیبا رو - خوش رو - زیبا
نَشمین= زن زیبا رو - خوش رو – زیبا
چیدا = مثل مادر. مانند مادر یا از لحاظ مهر و عاطفه شبیه مهر مادرانه، برای دختر
چیمه = مثل ماه نامی دخترانه
تیدا = چشم مادر
ایلماه = ماه ایل
ایلدا = مادر ایل
تُرنه (torne) = ....
تیاناز = کسی که چشمهای نازی دارد
تی ناز = چشم ناز
آساره = آستاره = ستاره
داگل = مادر گل
سو تیام = نور چشمانم
بُرگام = ابروهایم
تِی گل = کنار گل
تی گل = چشم گل
ایل سیت میرا = ایل برایت بمیرد
چی گل = مثل گل
نَشمین = باوقار
دالیا = مادر زیبا
سی‌ناز =
می‌ناز =
هانا = فریاد، اسم دختر (لری لرستان)
هرسام = اشکهام کنیه از عزیزم، نامی برای دختر
هرنگ = تاب و توان دل و مجازا قدرت و امید زندگی، برای دختر و پسر
هیلمی =داری موی بور و زرد مانند. اسم زیبا برای دختر خانم ها (لری لرستانی)
سی دا = به معنی هدیه برای مادر
سیدا = سرپناه مادر، اسم زیبا برای دختر
ستین = به معنی عزیز . ستون ( در حالت تحبیب اصطلاحاً به معنی ستون و تکیه گاه والدین گفته می شود)
دلسا = به معنی عزیز دل و تکیه گاه
ساواش = به معنی سایه همراه
نارینا = به معنی مثل دانه انار، افسانه ای لری
هرنگ = به معنی آرامش و تسکین دهنده
ایلدا = به معنی مادر ایل، شیرزن
منتیا = به معنی درون چشمان، کنایه از بسیار عزیز بودن است
هیلناز = به معنی سرخگون ، نازنین و به رنگ بور
انوس = به معنی مثل باد، سریع
مریدا = به معنی مثل مادر
گلاره = چشم
هاویر = به معنی در یاد مانده
دیارا = به معنی شاخص و نامدار
ویرا = یاد و خاطره، اسم دختر و پسر
نیش ها = نوش طلب - درپی آرامش - صلح جو - کام طلب
ریشنا = روشنا - نور - روشنایی
رۈشنا = روشنا - نور - روشنایی
خاتی = بانو - خاتون
خاتین = بانو - خاتون

حیف نیست این اسامی متروک شوند و هیچ لری روی فرزندش نگذارد!

گفتم لرم پا پس نمی کشم!

حمید لطفی بازدید : 33 دوشنبه 08 تير 1394 : 12:59 نظرات ()

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی ست وی ارمنی و زاده بروجرد است شهری که مفاخر فراوان تحویل ایران داده است و لوئیس ازآن جمله است !

سخن از لوئیس عزیز و معرفی او زیره به کرمان بردن است چرا که کیست که نابغه ای چون اورا نشاسد و به احترامش کلاه از سر برندارد...

لوریس لرستانی ست ومایه افتخار ما! البته فقط این ما نیستیم که افتخار کنیم لوریس عزیز هم همیشه افتخار می کرد مثلا همین چند وقت پیش در ایام نوروز مهمان برنامه "بهار در خانه است" بود انهم در کنار مسعود جعفری جوزانی و سحر جعفری جوزانی!

در لابه لای مصاحبه قسمتهای از خاطرات استاد در منزل شخصی شان به همراه آثار ایشان نمایش داده می شد در قسمتی از مصاحبه استاد در حالیکه تصاویر قاب شده دور اتاق را به دوربین نشان میداد ودرموردشان صحبت میکرد به تصویر رستم وسهراب رسید و گفت:

"می خواستم داستان رستم و سهراب را به صورت اپرا اجرا کنم در آن روزها همه انتقاد می کردند وایراد می گرفتند که مگر میشود از روی شاهنامه هم اپرا ساخت خلاصه قصدشان کارشکنی بود اما من گفتم لرم اهل لرستانم بچه بروجردم کوتاه نمی آیم..."

درود میفرستیم بر استاد عزیزمان و به او افتخار می کنیم: زنده باشی استاد لر!

ال پاچینو اگر در ایران بود چکاره می شد!؟

حمید لطفی بازدید : 33 یکشنبه 07 تير 1394 : 13:21 نظرات ()

فرصت شغلی چیست؟ ایا به عدالت شغلی معتقدید یا تقدیر وقسمت!؟ به نظرتان شرایط جامعه چقدر در پرورش استعدادهای شما دخیل است؟ بیایید کمی فکر کنید انهایی که با دست خالی و بدون پشتوانه و یا حداقل بطور عادی و روال معمول به جایی رسیده اند اگر در ایران بودند چکاره می شدند؟

ال پاچینو: اگر ال پاچینو در ایران بود باید سالها منت فیلمسازان عقل در چشم مملکت را می کشید تا نقش مکملی یا سیاه لشگری نصیبش شود عمرا اگر اورا بر پژمان بازغی چشم ابی ترجیح میدادند ویا بهرام رادان که کفش هایش را هم نمیداد ال پاچینو واکس بزند//!

جی کی رولینگ: تصور کنید خالق یکی از پرفروش ترین رمانهای دنباله دار تاریخ در ایران بود بدون شک هیچ انتشاراتی حتی ثانیه ای اثرش را تحویل نمی گرفت تا دخترک جوان دلخوش باشد و ...احتمالا حداکثر آرزویش پیدا شدن لااقل یک خواستگار متوسط بود !

باب راس

باب راس از انجا که استعداد نقاشی داشت بعد از خدمت دنبال هنرش رفت و مسئولان تلویزیونی هم به او اعتماد کردند و برنامه لذت نقاشی او در دنیا مثل بمب ترکید ومحبوبیت ومعروفیت فراوان برایش بهمراه آورد حال تصور بفرمایید اگر ایران بود کدام مسئول تلویزیون باندباز مملکت اورا تحویل می گرفت احتمالا روزی ده بار چنگ به آن موهای فرش میزد وطلب مرگ بدون درد می کرد!

نتیجه کلی اینکه این سه نمونه مثال همون مشتی از خروار هستند حالا تصور بفرمایید اگر این بزرگواران در مملکت ایران  تشریف داشتند باتوجه به اینکه بروروی چندانی نداشته واحیانا سرمایه پدری اندک می داشتند و بند پ هم اسفل السافلین بود مع الاسف دسته بیل هم دستشون نمی دادند واحیانا توی یکی از ایستگاه های مترو در حال خواندن نیازمندیهای همشهری بوده و با خودکار مبارک گزینه های زیر رو برای شغل اینده البته در صورت قبول صاحب کار عزیز خط می کشیدند:

استخدام موتور سوار  ساعت کار 8الی 16شرایط: , کارت پایان خدمت ،متدین , ظاهرآراسته , عدم استعمال دخانیات , عدم سوءپیشینه حداکثر سن38 , «تماس 8 الی 16»

راننده با نیسان یخچال دار , زیرصفر،جهت توزیع مویرگی ,

کارگر , آشنا به امور منزل و , نگهداری از کودک 2ساله , بصورت شبانه روزی-باضامن ,

سرایدار شبانه روزی ،تر و تمیز با قدرت جسمی بالا!

آبدارچی خانم یا آقا , حداکثر40سال , آشنا به پذیرایی،منظم ,

ظرفشوی آقا جهت ظرفشویی...!

حکایت مرد ساعت فروش و هویت ایلام!

حمید لطفی بازدید : 296 یکشنبه 07 تير 1394 : 13:17 نظرات ()

همیشه وقتی یک ساعت فروش یا عطرفروش کورد با اون ظاهر خاص و شلوار کردی می دیدم یاد این حرف دوستم میافتادم که  جنس هایشان همه قلابی ست و هیچ کیفیتی ندارد و مفتش گران است!

همیشه در ذهنم این سوال بود که مگر چه سودی در این کالاهاست که آنها را آواره این طرف و آنطرف می کند اصلا چقدر در میاورند تا به این رنج سفر بیارزد ویا کجا شبها استراحت می کنند گیریم که تابستانها در پارکها بخوابند اما در فصل سرما چه می کنند!؟ مگر چقدر می توانند درباورند که هرشب مسافرخانه ای بیتوته کنند!

چند سال پیش دو مرد و یک زن جوان تنها به مدت یکماه خانه ای در کوچه ای پایین تر از ما کرایه کرده بودند و زود هم رفتند  ظاهرا هر سه تنها دوست بودند این را هرفرد تیزبینی بسرعت درمیافت هرچند بسیار مرموز برخورد می کردند و اخرش هم که کسی نفهمید چرا آمدند وچرا رفتند و آمدنشان بهرچه بود!؟ فقط یادم مانده است یک روز بعد ازرفتنشان ماموران به خانه شان ریختند...!

البته دراینجا ذکر یک نکته لازم است وآن اینکه ترکها هم می آیند و مثلا چندین نانوایی ویا کیک پزی بنام آذربایجان درهمین شهر ماست اما تفاوتشان این است که  همه کاملا آشکارا فعالیت می کنند وهم مغازه های بزرگ میزنند وکلی سرمایه میریزند که نشان دهنده ان است که بعد اقتصادی برایشان در الویت است هرچند نمی توان منکر این شد که بالاخره دستاوردهای فرهنگی هم دارد...

و اما ایلام!

ایلام از عجیب ترین نمونه های اسمیلاسیون عهد ماست!

نام قدیمش لرستان پشتکوه ست اما ردپای لر در حال محو شدن در آن است! شاید آن روزها که دولت قجری از سر تصمیمی غیظ آلود لرستان را به دو بخش پیشکوه به مرکزیت خرم آباد و پشتکوه به مرکزیت ایلام تقسیم کرد هرگز گمان نداشت روزگاری برسد که دست لر دیگر به پشتکوه نرسد و قوم مجاور رندانه آنجا را به نام خود مصادره نماید!

ایلام شهری عجیب است پیرمردهایش یک هویت دارند و جوانانش هویتی دیگر! پیرمردهایش خود را لر می دانند و جوانانش کورد! و صدایشان را زیر وبم میدهند که لهجه کردی درآن بارز شنیده شود! و اگر بگویی شما اصالتان لر هستید خون در چشمانشان می دود و آنوقت است که مشتی سهمگین بسویت حواله نمایند و بدین گونه بحث را خاتمه دهند!

جالب قصه اینجاست که کار به جایی کشیده که ایلام به دو ناحیه لر نشین وکورد نشین تبدیل شده است! وجالبتر اینکه مناطق لرنشین در وضعیت رفاهی –اقتصادی بسیار پایین تری قرار دارند والبته اوضاع فرهنگی شان وخیم تر است! آری انها بشدت تحت فشارند تا دست از ریشه خود بردارند! کافی ست به هویت تازه تن دهند تا نیم نگاهی به آن شکل گیرد و ازاین فلاکت خودخواسته(!) خارج شوند!

تعداد صفحات : 13

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
آدرس اینستاگرام نویسنده: hamidl33
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 125
 • کل نظرات : 28
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 9
 • بازدید امروز : 2
 • باردید دیروز : 12
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 14
 • بازدید ماه : 297
 • بازدید سال : 297
 • بازدید کلی : 19,801