close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - 13
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

بزبرنج غذایی ست شگفت!

حمید لطفی بازدید : 361 یکشنبه 07 تير 1394 : 13:12 نظرات ()

مجمع اي سه نفر ! حتما هم محليهاي بنده خوب ميدونن منظورم چیه ? البته رونق بزبرنج قدیما بود واین روزا با ورود مرغ یخ زده وهورمونی وصدالبته گرونی وتورم، بزبرنج هم خاطره شده است اما هستند کسانی که جزبزبرنج چیزدیگه ای ازگلوشون پایین نمیره ! اما بزبرنج چ طعامیه ?

همانگونه که از اسم مبارکش پیداست مواد اصلیش همان گوشت بز و برنج است بعلاوه افزودنی ها وطعم دهنده های دیگر!

دیدی به همین راحتی یکی از خوشمزه ترین غذاها پخت میشود! اون روزا هرکس عروسی داشت ،یا وقتی حاجی و مشدی و کربلایی از زیارت بر می گشتند خوراک مجلس همین بزبرنج بود و صدالبته وقتی عزیزی نیز کوچ می کرد بازهم بزبرنج بود که با نمی از اشک وآه واندوه البته این بار به سختی از گلو پایین میرفت!

شاید شما بگویید خوب کاری ندارد ما هم به طرفه العینی درست می کنیم و کلکش را می کنیم اما دلبرکان شاد وغمگین من شما اشتباه می کنید زیرا هر بز برنجی که بزبرنج نمیشود! لذا برای اینکه بزبرنج به معنای واقعی کلمه پخت شود سه شرط کافی و وافی لازم است که عبارتند از:

1- حتما یعنی رد خور ندارد باید توسط یک لرتبار پخته شود غیر انکس که خون لر در رگهایش جریان دارد کسی نمی تواند این طعام را بپزد!

2-در سرزمین های لر پخته شود یعنی اگر در مدرن ترین اشپزخانه دنیا پخت شود بازهم زهی خیال باطل که بزبرنج پخته باشید!

3- با نیت پاک و سلام وصلوات پخته شود و گمان ندارم کسی صفای باطن ما را داشته باشد! حمل بر خودستایی نباشد ولی دیگر اتفاقی ست که افتاده است!

و در آخر اینکه نوش جونتون بسم اله!

واکنش های پرسوز شاعران ادبیات پارسی به اوضاع اسفناک لرستان!

حمید لطفی بازدید : 45 یکشنبه 07 تير 1394 : 13:2 نظرات ()

سخن جناب استاندار در مورد اینکه سالانه حدود هفت هزار نفر ازلرستان مهاجرت می کنند و به نوعی این دیار در اثر عدم اشتغال وتوسعه در حال متروکه شدن است شاعران ادبیات فارسی را چنان به سوز وگداز افکند که مهار قلم از دست دادند و چکامه ها وابیات آتشین سرودند واکنشی که تاکنون در ایشان سابقی نداشت حتی پی از دیدن یار پریچهر و مهرخ وخوشگل موشگل!

جناب سعدی در همان جلسه بلند شد وباوجود خطرات امنیتی خطاب به مسئولین عربده زد:

ما را بود امید به خیر کسان  /  تورا خیر نیست (محض رضای خدا)شر مرسان!

همزمان چندین نفر دست و بازوی جناب شاطر عباس صبوحی را محکم چسبیده بودند که از فرط غم اسیبی به خود نرساند و درهمان حال کف بر دهان نعره میزد:

وقت آن شد که سر خویش، من از غم شکنم
آهی از دل کشم و حلقهٔ ماتم شکنم
گر مراد دل من را ندهد این گردون
همه اوضاع جهان، یکسره در هم شکنم

با هزار زحمت جنابشان را نگه داشته بودیم که صائب تبریزی ریسمانی از جیب مبارک خارج نمود و دور گردن پیچاند و در حالی که ابیاتی می خواند ریسمان را فشار می داد!

عقده ای هرگز نکردم باز از بهر لرستان

در چمن بیکار چون دست چنار افتاده‌ام

من که صائب کار یکرو کرده‌ام با کاینات

در میان مردم عالم چه کار افتاده‌ام؟

ایشان از اینکه کاری ازدستشان برای مان برنمیاد قصد خودکشی داشتند که خوشبختانه بموقع دویدیم و جنابشان را زین انتحار و خودکشی رهانیدیم!

هنوز یک دستمان گیر جناب صائب بود که بوی بنزین فضا را عطراگین نمود آری جناب هوشنگ ابتهاج با یک بیست لیتری بنزین در یک دست و فندک در دست دیگر رو به آسمان غمگینانه می سرود:

چه غریب ماندی ای لرستان /نه غمی نه غمگساری / نه درانتظار یاری / نه زیار انتظاری!

اگر چند صدم ثانیه دیر رسیده بودیم خدا می داند چه فاجعه ای رخ می داد...!

القصه اینکه مانده بودیم در این واویلا جلوی خودزنی کدام شاعر را بگیریم که نوای غمگینی ما را به خود اورد خوب که نگریستیم جناب فتوت بودایشان که خود غمناک عالم بود  که درحالی که درکنجی پیاله سر می کشید چنین می نالید:

بجز لر با دلم کس آشنا نیست
که هر جا میروم از من جدا نیست

خدایا با که گویم از غم لر
که در عالم کسی بجز لر، غمخوار ما نیست .

تاوان حمایت از اعتصاب کارکنان فارسیت دورود،اخراج دست جمعی خبرنگاران کارگری ایلنا!

حمید لطفی بازدید : 36 یکشنبه 07 تير 1394 : 9:32 نظرات ()

خبرگزاری کار ایران -وابسته به خانه کارگر و نزدیک به حزب اسلامی کار- که به عنوان منبع طرح و پیگیری اخبار کارگری شناخته می‌شد، خبرنگاران بخش کارگری خود را به شکل دسته جمعی اخراج کرد.

ایلنا تنها خبرگزاری رسمی ایران که اخبار کارگران را پوشش می‌داد، حالا خود دست به اخراج دسته جمعی خبرنگارانش زده است. اخراج دسته‌ جمعی کارگران، مشکلات قراردادهای موقت و یک‌طرفه کارگران و نبود امنیت شغلی، از موضوعاتی بودند که بخش کارگری ایلنا بارها درباره آن‌ خبررسانی کرده بود.


سرویس کارگری ایلنا از جمله حرفه‌ای ترین تیم‌های خبری محسوب می‌شد که برخلاف کلیت عملکرد خانه کارگر، به نحو حرفه‌ای و گسترده به پوشش مطالبات و مشکلات کارگران می‌پرداخت.

شنیده‌های پویش حاکی از این است که پیش از این نیز فشارهایی از سوی مدیران ایلنا برای محدود سازی انعکاس مشکلات کارگران، معلمان و پرستاران و همچنین انتشار اخبار سندیکاهای کارگری به خبرنگاران کارگری این رسانه وارد شده بود.

پافشاری تحریریه ایلنا برای انعکاس تجمع اعتراضی کارگران شرکت فارسیت در مقابل وزارت کار از جمله موارد حاشیه‌ساز دیگر بوده که مسوولین خانه کارگر تمایل زیادی به انعکاس آن نداشتند. گفتنیست لطفی -از نزدیکان مسوولین ایلنا و خانه کارگر- مدیرعامل فارسیت است.

همچنین پیش از این خبرنگاران ایلنا برای پیگری مطالبات صنفی و حقوق خود درخواست تشکیل انجمن صنفی خبرنگاران در این خبرگزاری را داشتند که این مساله چندان مورد استقبال مسوولین این رسانه و خانه کارگر قرار نگرفت.

کلان شهر یا "ویزه شهر " لران کجاست!؟

حمید لطفی بازدید : 39 یکشنبه 07 تير 1394 : 9:22 نظرات ()

 

هر قومی به شهری می‌نازد و به این فخر می‌کند که پرچمش در آن سامان برفراشته است مثلا دست فارس زبانان در این میانه پرتر از دیگران است و از انجا که اقبال به سرزمین‌های ایشان بیش از دیگران بوده لاجرم کلان‌شهرهای فراوانی سربرآورده است: تهران، اصفهان و شیراز و مشهد و ....

جهان آفرین را جهانى نبود / جهان را اگر اصفهانى نبود

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش   /  خداوندا نگه‌دار از زوالش

به شیراز آی و فیض روح قدسی /  بجوی از مردم صاحب کمالش

ترکان، تبریز را فخر شهرها می‌دانند و و اگر فارسان اصفهان را نصف جهان دانسته و عروس شهرهای مشرق زمین می‌دانند انها تازه برای سوگلی فارسان خط و نشان کشی می‌گویند اصفهان نصف جهان البته اگر تبریز نباشد و یا اینگونه برای شیراز کری می‌خوانند:

شب است و «باغ گلستان» خزان رؤیاخیز         بیا كه طعنه به شیراز می‌زند تبریز

باختران یا کرماشان و یا همان کرمانشاه هم برای کردان محبوبه شهریست و شهر شیرین و فرهاد را قبله گاهی برای خویش می‌شمارند و اهواز هرچند گونه گونه شده اما رایحه عربی‌اش بیشتر به مشام می رسد...

و اما لران! کلان شهر لران کجاست؟ محبوبه شهر ایشان چه نام دارد!؟

نهاوند؟ ملایر؟خرم آباد؟ بروجرد؟ مسجدسلیمان؟ ایذه؟ یاسوج؟ شهر‌کرد...؟ کدامین یک کلان شهر لران است ؟ آیا اصلا مولفه‌های یک کلانشهر را دارند؟ کجاست آن کلانشهری که نوید یک آرمانشهر را بدهد!

خرم آباد طبق گفته ویکی پدیا بزرگترین شهر لرنشین ایران است و ترانه‌های محلی خاص خود را نیز دارد که به مدحش می‌پردازند اما خایدالوی باستانی راه بسیار بلندی برای رسیدن به این هدف دارد  و فعلا آن جایگاه را ندارد که قبله‌گاه قومی شود و مابقی شهرها نیز اینگونه‌اند و بروجرد در عین ظرافت و زیبایی‌اش نیز کوچک و نقلی‌ست و همین پاریس کوچولو را در حد حرف نگه داشته است و یاسوج هرچند لقب پایتخت طبیعت ایران را بکشد و یا نهاوند با قدمت کهنش و مسجد سلیمان با آن حجم عظیم منابعش و... وضعیتی مشابه داشته و هیچکدام را نمی‌توان کلانشهر لران نامید! 

حال در اینجا دو سوال پیش می‌آید اول آیا وجود یک کلانشهر برای هر قومی الزامی ست؟ و یا لازم است هر قومی برای خود یک پایتخت معنوی برای خود داشته باشد که بیشتر بدان شناخته شود!؟ و سوال دوم اینکه چرا لران از این خصیصه بی‌بهره‌اند!؟

در جواب سوال اول وقتی خوب تفکر می‌کنیم می‌بینیم در مجموع وجود یک کلانشهر یا "ویژه شهر" برای هر قومی بهتر از نبودنش است و تازه از برخی وجوهات نعمتی محسوب می‌شود آنگونه که مرکز ثقلی برای آن تبار می‌شود و مثل نگین انگشتری می‌ماند که دیگران دورتادورش حلقه می‌بندند و به اصطلاح باد در این ملک بر پرچم قوم می‌وزد و نگاه ها بدانجاست ...

حال که به این نتیجه رسیدیم وجود یک کلانشهر سودمند‌تر از نبودنش است این سوال پیش می‌آید ما چرا از این مزیت بی‌بهره‌ایم؟ آیا موقعیت‌های جغرافیایی مان و عوامل درونی اجازه چنین پیشرفتی به شهرمان نداده است و یا عوامل بیرونی تاثیر بیشتری بر این امر داشته‌اند!؟

در جواب باید گفت هر دو عامل چه درونی و چه بیرونی در این امر دخیل بوده‌اند بگذریم که انبوهی از لران هنوز بصورت عشایری و کوچ رو زندگی می‌کنند و هنوز از یکجا نشینی اجتناب می‌کنند لیکن در مورد عوامل درونی آنچه بیشتر به چشم می‌آید عدم همیت قومی و متفرق بودن اجتماع لران است! انگونه که هر فرد لری تنها به شهر خود می‌اندیشد و چشم و هم چشمی نامیمونی در این مقوله فراوان به چشم می‌خورد ...

اما عوامل بیرونی فراوانی وجود دارد گه حتی عوامل درونی را نیز پررنگ‌تر می کنند تلاش فراوانی همیشه وجود داشته است تا تفکر لران را از مسائل اساسی دور نگه داشته و مانع از تجمیع فکری و یدی ایشان و دامن زدن به اختلافات داخلی شان شود گه هیچ نفع وسودی جز عقب ماندن از قافله پیشرفت وتوسعه برایشان نداشته است!

بدون شک وجود یک کلانشهر و یالااقل ویژه شهری که خصیصه های یک شهر مهم و معروف و توسعه یافته را داشته باشد گامی بزرگ و مهم برای پیشرفت قومی لران محسوب می‌شود و صدالبته پیشرفت همه شهرهای لرنشین باید در الویت مسائل قرار بگیرد . ورود سرمایه گذاران برای پیشرفت شهرهای لرنشین از نان شب هم واجب‌تر است و از انجا که موقعیت ما حساس تر از بقیه است ذکر این نکته لازم است که مبادا در گذر به توسعه یافتگی لپ کلام که همان هویت است مغفول واقع شده و دستخوش تغییرات شود که در ان صورت نه از تاک نشانی می ماند و نه از تاک نشان ! و در آخر اینکه آیا روزی خواهد آمد که این رویا محقق شود!؟

اهالی احمدآباد مصدق را آقا صدا می زدند فرزندان و نوه ها پاپا!

حمید لطفی بازدید : 41 یکشنبه 07 تير 1394 : 9:3 نظرات ()

 

وقتی از دهه سی صحبت می‌شود نمی‌توان در تاریخ نوشته و ننوشته معاصر یادی از دکتر مصدق نکرد. اما آن چه کمتر درباره او خوانده شده روزهایی بود که او در احمدآباد مستوفی در تبعید بود.

شیرین سمیعی عروس پسر دکتر مصدق درقسمتی از خاطراتش می گوید در احمدآباد مستوفی در حدود سال ۱۳۳۵ با دکتر محمد مصدق چنین دیدار داشته است، مصدق بعد از کودتای 28 مرداد 1332 تا زمان مرگ اسفند 1345 در احمد آباد زندگی می کرد:

" اتومبیل مقابل خانه ایستاد و ما پیاده شدیم. دکتر مصدق که همگان «آقا»یش می‌نامیدند، بجز فرزندان و نوادگان که «پاپا» صدا می‌زدند، پای در حیاط نهاد. خودش بود و من برای نخستین بار او را آن چنان که تصور می‌کردم و بود، از نزدیک می‌دیدم. صحنه چون خوابی بود که پس از سال‌ها تعبیر می‌شد. می‌ترسیدم همچنان در خواب باشم، چشم بگشایم و اثری از او نبینم. باور نمی‌کردم که این من باشم و در جوار او ایستاده. خیره بر او چشم دوخته بودم و جز او نمی‌دیدم. بلندقامت بود، پشتش اندکی خمیده، عصایی در دست و کت و شلواری بَرَک مانند بر تن داشت. بعدها دانستم که از سرما می‌هراسد و تن‌پوش‌هایش را هم تماماً خیاط ده می‌دوزد."

"پاپا" یک واژه لری شناخته میشود انگونه که نوادگان در میان لرها پدربزرگ خویش را پاپا صدا می زنند و صدالبته لازم به ذکر است که مصدق از خاندان لرتبار آشتیانی برخاسته است.

تعداد صفحات : 13

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
آدرس اینستاگرام نویسنده: hamidl33
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 125
 • کل نظرات : 28
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 9
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 12
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 37
 • بازدید ماه : 320
 • بازدید سال : 320
 • بازدید کلی : 19,824