close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - 5
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

روشنفکری در ایران!

حمید لطفی بازدید : 21 جمعه 18 تير 1395 : 8:49 نظرات ()

ژست این روزهای جامعه ایرانی ژست انتقادی واعتراضی ست! یعنی در واقع همه علاقمندند خود را منتقد یا معترض نشان دهند بدون انکه خودشان ودیگران را هم تفهیم کنند که دنبال چه چیزی هستند !

البته این ریشه در تاریخ روشنفکری ایرانی دارد که از روشنفکر بودن تنها غرزدنش را اموخته اند بدون انکه راه حلی یا طرحی ارایه دهند وراهی پیش پای جامعه خویش بگذارند ! 

حال بگذریم ازاینکه گاهی ایشان چیزی را نقد می کنند که گاها خودشان در شکل گیری اش نقش اساسی داشته اند و البته زهی خیال باطل که ذره ای به نقش خود اشاره نمایند و این یعنی اینکه اینگونه روشنفکری با منافع شخصی ارتباط مستقیم دارد!

راهی که پارسینه میرود!

حمید لطفی بازدید : 17 شنبه 12 تير 1395 : 8:42 نظرات ()

انتشار مطالب جهت دار و سوژه های عجیب وغریب از قومیتها به همراه تایید کامنتهای شرم اور و تمسخر امیز خوانندگانش که در موارد فراوان حاکی توهین مستقیم به قومیتهای داخل کشور می باشد، تمام هنر سایتی موسوم به پارسینه است که مدعی ست در دنیای آزاد اطلاعات راه خود را منطقی وحرفه ای طی می کند غافل از اینکه این راه شوم را مقصدی جز تفرقه وعناد در پیش نخواهد بود!

سیاست ناجوانمردانه پارسینه در پوشش اخبار ضد قومیتی با چاشنی برجسته کردن سوژه های خاصش موقعیتی بدیع برای کسانی فراهم نموده است که از هرفرصت و روزنه ای برای خالی کردن عقده هایشان علیه قومیتها استفاده می کنند وجالب اینجاست کامنتهایی را تایید ومنتشر می کند که حتی در سایتهای خاص و بدور از نظارت هم تایید نمیشوند!

مثلا دریکی از سوژه های تصویری به سراغ خودشیرینی برخی از مدیران شهرداری یکی از شهرهای لرستان رفته تا به گمان خود آن را بدون قضاوت در برابر دیدگان کاربرانش قرار دهد اما همین کافی ست تا ده ها کامنت ضد قومیتی علیه مردم مظلوم لرزبان منتشر شود و به جای انکه فلان مدیر دولتی نقد شود کار وی را به حساب لرها گذاشته و انها را مستحق توهین وتمسخر وجوک دانسته وبا سخیف ترین ادبیات ایشان را زیر سوال می برند و جالب اینجاست که این سوژه تصویری قبلا در خود تهران اتفاق افتاده بود والبته در انجا تنها عملکرد ان مدیر و جناح مطبوعش زیرسوال رفته بود اما در اینجا کل تبار لر زیر سوال میرود! و همین موضع و واکنش در قبال کرد وترک و... هم اعمال میشود و حتی کار به جایی میرسد که زیر اخبار ترکیه و حتی کردستان عراق نیز به بهانه حضور پانتورک وپانکورد ، کامنتهای تند و نژادپرستانه نقش می بندد و...

و این ها همه یک چیز را اثبات میکند و آن این است که پارسینه بطرز شرم اور وهدفمندی علیه قومیتهای ایرانی فعالیت می کند و ظاهرا هیچگونه نظارتی بر عملکرد این فاشیست سایت نمیشود!

لورستان در اشعار مولانا

حمید لطفی بازدید : 23 جمعه 11 تير 1395 : 16:26 نظرات ()

گر شام وگر عراق وگر لورستان ،   روشن شده زان چهره چون نورستان

قرن هفتم را یکی از پر تلاطم و هیاهوترین دوران تاریخ ایران زمین می توان نام برد این دوران   مصادف با حمله تاتار به ایران بود ...

انچنان که در بیت ذکره شده مولانا در دیوان شمس تبریزی مشخص است لورستان در این سده ایالتی پررونق و پر اوازه و هم مرتبه شام و عراق بوده است . سلسله طولانی مدت هزار اسپیان که به دو دسته اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک تقسیم میشده بر سرزمینهای لورستان فرمانروایی می کردند...

 

 

 

اعتراض به فیش حقوقی معاویه و پاسخ وی!

حمید لطفی بازدید : 21 دوشنبه 07 تير 1395 : 21:9 نظرات ()

ثروت افسانه ای معاویه امپراطور عرب در جامعه ان روز مسلمین غیرقابل هضم وباور برایشان بود و از این رو برای عده ای مایه رشک و حسادت و برای انبوه مسلمین و اعراب مایه اعتراض و مخالفت بود از این بهره مندی خلیفه ازاین همه حقوق وثروت وموهبت ومزایا و مخالفت خلایق و اعتراضات ایشان سبب شد تا معاویه بفکر چاره ای برای توجیه کردنشان باشد!

روزی معاویه مردم را در مسجد جمع کرد و ایه ای از قران بدین مضمون خواند:

«خزاین همه چیز نزد ماست وجز به مقدار معین فرو نمیفرستیم»

اونوقت به مردم گفت طبق این ایه حقوق وثروت من تقدیر خداست و اعتراض شما جای اشکال است!

خلاصه اینکه از در دین و ایمان مردم درامد و بااین ترفند مردم ساکت شدند اما ناگهان مردی بنام احنف بلند شد وگفت 

درست است خزاین و ثروت تو از نزد خدا رسیده اما مشکل ما اینه که تو ثروت و خزاین ما رو هم که خدا برامون فرستاده به زور تصاحب کرده ای !

و با این حرف معاویه ساکت شد و جوابی برای دادن نداشت: فسکت معاویه!

فقر در دلفان زنان را میدان نشین کرد!

حمید لطفی بازدید : 15 دوشنبه 07 تير 1395 : 13:47 نظرات ()

میدان جایی ست که کارگران روزمزد مرد انقدر در انجا می نشینند تا کسی پیدا ش شود که نیاز به کارگر داشته باشد وانوقت می بینید که چگونه صدها کارگر چشم انتظار به سمتش هجوم می برند ...

حال اگر کاری پیدا کردند که چه بهتر !

غروب با دلی شاد و دستی پر به میان زن وفرزند منتظر برمیگردد واگر کاری نباشد غروب نه پای رفتن دارد و نه دل ماندن...

حال در دلفان ما کار به جایی کشیده که زنان دردمند به ستوه امده و تحمل ناله های بی پولی را نداشته و خود قدم به میدان کارگری گذاشته اند میدانی که برای مردانشان هم کاری ندارد...!

و ای علی ای مولای عدالت حال اگر تو بودی

تویی که برای زن یهودی چنان نالیدی

از دیدن زن شیعه ات که با همه غصه هایش در میدان منتظر کارگری نشسته چه می کنی...

ریزگردها ،لرستان ،سانسور و دیگران!

حمید لطفی بازدید : 7 یکشنبه 30 خرداد 1395 : 19:0 نظرات ()

هوای لرستان در اثرهجوم ریزگردها تا حدود سی برابر از حدمجاز نیز الوده تر شده و نفس مردان و زنان زاگرسی بند امده است و در این میانه انچه غمناک تر ازاین حرفهاست این است که اخبار لرستان ناقص وسانسور شده منتشر میشود و بیشتر این اخبار حول محور جنوب می چرخد...

اینکه علت چیست که مسئله ریزگردها و هوای اسفناک لرستان اینقدر در باور رسانه ملی و مسئولان وسایر رسانه های مرکزنشین بی اهمیت جلوه گر میشود معلوم نیست اما واقعیت را هرگز نمی توان تحریف کرد و حکما وجدانهای بیدارو انانکه درد مردم بدون درنظر گرفت گروه و قومیتشان را دارند حکما به داد این مردم نگون بخت خواهند رسید...

اندر حکایت این کویرنشینان!

حمید لطفی بازدید : 39 سه شنبه 25 خرداد 1395 : 10:17 نظرات ()

یک بنر عجیب در کویرشهر زارچ از توابع یزد نصب شده که در ان به صراحت از مردم انجا خواسته اند که غریبه های ایرانی و غیرایرانی را بیرون بیاندازند !

امضا:جوانان غیور زارچ!

البته درمدت اخیر این دومین مرتبه ایست که دارالمومنین یزد خبرساز میشود یعنی مدتی پیش درست قبل از اینکه جوانان غیور دست به کار بنرشوند دختران یزدی درمدرسه ای ،چادرها را بسمت اسمان شوت کردند!

بهرحال اینکه غریبه ها این وسط چه کرده اند که جوانان زارچ غیرتی شده اند را نمیدانیم اما در این جا ذکر دونکته خالی از لطف نیست:

اول اینکه متاسفانه نژادپرستی و خودبرتربینی در ام القرای دوهزاروپانصدساله اسلام(!) بیدادمیکند و در این باب فرقی بین ملا و روشنفکر وباسواد وبیسواد نیست و برچسب هایی مثل شهری ودهاتی و تهرانی و شهرستانی هیچوقت کهنه نمیشوند ...

و دوم خطاب به این کویرستانی های محترم است:عزیزان انچه که گله دارد که عوض ندارد! هیچ فکر کرده ای کویرتان چگونه اباد شده است!؟

ایا میدانید بیشترین سهم بودجه و صنایع ومعادن متعلق به شماست وتازه منابع ابی ومعدنی دیگر نقاط را به نفع شما مصادره میکنند؟؟

بی انصافی تان شکر!!

درباره جفری!

حمید لطفی بازدید : 9 شنبه 15 خرداد 1395 : 17:29 نظرات ()

حکایت جفری لره حکایت سرگشتگی هزاران زوج لریست که برای لقمه ای نان اواره گوشه گوشه مملکت میشوند و...

جعفر وشوکت  انچنانکه در سریال تولدی دیگر نشان میدهد پسر ومادری لرتبارند که از سرناچاری سرایدار یک خانواده متمول بالاشهری شده اند که صادقانه خدمت میکنند اما جز تحقیر و استهزا پاسخی نمی گیرند! مادر با وجود کهنسالی و ازترس اینکه پسر اواره کوچه خیابان نشوند هم این ناسپاسی ها را به جان میخرد و در برابر نیچارهای خانم بزرگ نوکیسه و ننر و غرغرو خم به ابرو نمیاورد و هم از درد کمر ومفاصل حرفی نمیزند تا کسی را جایگزینشان نکنند اما...

به انها که عمری خدمتشان کرده اند تهمت دزدی میزنند ونمک به حرامشان خطاب می کنند و عاقبت از خانه بیرون شان می کنند و ...

اری حکایت اما باقی ست! 

از انجا که هم بیکاری بیداد می کند و کارگاه های اموزشی در میان لرها نایاب است ازاین رو جوانان لر اندوخته صنعتی و توان فنی لازم را ندارند و اکثرا بعنوان کارگر ساده راهی کلانشهرها میشوند و از این رو یا نگهبان میشوند ویا سرایدار و...

فقط کافی ست به کاریابیهای  پایتخت سربزنید انوقت می بینید چند مرد وزن و زوج لر سرگردان در دام این سودجوها گرفتار شده اند تا به حداقل حق حیات خود دست یابند!

بعضی روزها فرم ثبت نام کاریابیها را که میدیدم سرگیجه میگرفتم وقتی محل سکونتشان را میدیدم ، همه لر!

ایا این سرگردانی و حقارت و اوارگی را جز به خود امدن دوای دیگری دارد!؟

ایا برای قومی که زمینهایش منبع عظیم گنج ومنابع است این وضع اسفناک رواست!؟

تاکی باید پای تفکرات کوچک نشست و به تفکرات عمیق و کارهای بزرگ نپرداخت...؟

شلاق بر شرافت!

حمید لطفی بازدید : 7 چهارشنبه 12 خرداد 1395 : 21:35 نظرات ()

شلاق زدن کارگر انقدر تلخ و دلخراش است که هیچ رقمه از دل ادم پایین نمیرود!

مگه میشود کسی را بخاطر انکه تنها حقوق خود را مطالبه می کند هم جریمه کرد و بر پینه های دستانش شلاق نواخت انچنانکه در ایامی که سپری شد:

در حوالی ارومیه کارگران یک معدن طلا را به خاطر انکه حقشان را مطالبه می کردندو ایضا بسبب شکایت کارفرما هم جریمه نقدی کردند و هم شلاق زدند!

اری بر دستانی که پیامبر مهربانی باافتخار بوسه میزدند ایا شلاق رواست!؟

لرها در خاطره کودکی جلیلوند!

حمید لطفی بازدید : 25 شنبه 08 خرداد 1395 : 23:25 نظرات ()

از انجا که از در ودیوار برای لران میبارد لذا خاطره کودکی چنگیز جلیلوند هم گریبان گیرمان شد!

«جلیلوند میگوید در کودکی که از مسیر اصفهان به شیراز میامده ترس ان داشته توسط لرهای بویراحمدی و ممسنی مورد غارت و دستبرد و...قرار گیرد...»

چنگیز جلیلوند ،دوبلور کهنه کار تلویزیون که خودش از پدری لر و مادری شیرازی متولد شده در برنامه خوشا شیراز خاطره ای از دوران کودکی اش گفت که با ملاحظگی عجیبش بازهم نیشتری بر جان قوم لر زد و نشان داد که قوم لر سیبل همیشگی صداوسیماست!

تا دیروز نگران شبکه های سراسری بودیم اما ازاین پس باید نگران شبکه های استانی هم باشیم تا اینگونه مثل شبکه استانی «فارس» رکب مان نزند! البته اگر اینگونه پیش رود شبکه های استانی خود مناطق لرنشین نیز از قافله عقب نمی ماند اگرچه تاکنون نیز عقب نمانده اند!

حالاخاطره کودکی جلیلوند که لابد محال است یادش برود را دیگر کجای دل مان بگذاریم کسی نیست بگوید اخر مرد مومن بااین همه سال کار به اصطلاح حرفه ای در سازمان عریض وطویل هنوز نمیدانی که باید با احتیاط سخن گفت و هر حرفی را به روی انتن فریاد کشید !

البته این جناب به اصطلاح جنتلمن خوب است اشاره ای نیز به ان روزگار اسفناک انداخته و بیاد بیاورد که چگونه هست ونیست قوم لر را چپاول کرده بودند وراهی جز جبر و خشونت برای لر نگذاشته بودند تا از گرسنگی و فقر نمیرند...

تعداد صفحات : 12

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پس از انکه سیستم بلاگفا به رسم معمولش "لرها شگفت انگیزند3" را بدون هیچ توضیحی منهدم نمود از بد حادثه به اینجا به پناه آمدیم!
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 117
 • کل نظرات : 24
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 12
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 49
 • بازدید ماه : 534
 • بازدید سال : 3,035
 • بازدید کلی : 12,602