close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - مطالب ارسال شده توسط admin
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

عدم پخش زنده مناظرات ،جنگ زرگری یا...

حمید لطفی بازدید : 0 شنبه 02 ارديبهشت 1396 : 20:47 نظرات ()

جنگ زرگری یا...؟

 در استانه انتخابات ریاست جمهوری کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ناگهان در تصمیمی عجیب اعلام نمود که مناظره های انتخاباتی ضبط شده پخش میشود نه زنده و این درست بک روز پس از اعلام اسامی کاندیدهای تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت احمدی نژاد بود!

حال انچه کمی ما را مشکوک میکند این است که شاید این ماجرا پوششی برای تحت شعاع قرار دادن ردصلاحیت برخی کاندیدها باشد...

تسلیت

حمید لطفی بازدید : 0 دوشنبه 28 فروردين 1396 : 22:53 نظرات ()

وقوع سیل و فقدان هموطنان عزیزمان در اذربایجان و کردستان تسلیت میگوییم...

بدون پرزیدنت!

حمید لطفی بازدید : 0 دوشنبه 28 فروردين 1396 : 22:43 نظرات ()

از اونجایی که وجود و عدم وجود رئیس جمهور نازنین برای ما جمله فقراو مساکین و بیکاران تفاوت چندانی ندارد لذا پیشنهاد میکنیم بهتر است این چهارسال را بدون رئیس جمهور سپری نماییم!

یعنی یکبار هم امتحان کنبم که چهارسالی را بدون رئیس جمهوری سپری نماییم شاید اوضاع تغییری نمود!

انتخابات علی برکت اله!

حمید لطفی بازدید : 0 جمعه 25 فروردين 1396 : 11:18 نظرات ()

انتخابات هنوز تنورش داغ نشده بداخلاقی سر به فلک ساییده است! کاندیدی وعده صد روزه سابق رابالکل تکذیب میکند و آن دیگری علیرغم انکه به رهبر مملکت نامه نوشته که نه کاندید میشود و نه از کسی حمایت میکند بااین حال ناگهان هم شرکت کرد و هم از همراهش حمایت!

حال و روز مابقی هم بهتر از این نیست و توخود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

اشتغال زایی یا اشتغال زدایی!

حمید لطفی بازدید : 3 دوشنبه 21 فروردين 1396 : 21:15 نظرات ()

مسئولان محترم استان اگر علاوه بر نمایندگان ، مردم را نیز محرم اسرار خود دانسته و امار اشتغال زایی سال قبل را به اطلاع مردم لرستان برسانند بدون شک گام مهمی در راستای شفافیت اطلاعات و ارائه امار به مردم برداشته اند! 

البته امار بهتر است صحیح باشد و حقیقی وگرنه تنها زخمی ست بر جراحت مردم و جمله خلق بیکار!

بهرحال از انجا که ما در همین جامعه زندگی میکنیم علیرغم زحمات و پیگیریهای استاندار محترم باید بگویم که چیزی درست و درمان بنام اشتغال زایی در اطراف مان ندیدیم که هیچ  باید بگویم تعداد بیکاران افزوده شد و جویای کاران جدید وارد شدند و کارگران بسیاری نیز تعدیل شدند!

بنابراین باید گفت که اشتغال زدایی داشتیم اما اشتغال رایی نه!

به دنبال کدخدا،نگاهی به شوراهای روستایی در مناطق لرنشین!

حمید لطفی بازدید : 3 چهارشنبه 09 فروردين 1396 : 0:12 نظرات ()

قدیما یه کدخدا بود و دهاتش! تو دهش که قلمروش بود سلطه مطلق داشت همه چشم به دهن و رفتارش داشتندو خلاصه خرده خانی بود برای خودش! مردم سبیل اونو چرب میکردند و اون سبیل مقامات رو ...

اما این روزا دیگه کسی سراغ کدخدا رو نمیگیره چون دهیار و شورای ده درست شده . انتخابات شوراهای روستا از هر انتخابات دیگه ای واسه مردم ابادی هیجان انگیزتره رقابت هم شدیدتره چون منتخب خودش رو به نوعی در نقش همون کدخدا می بینه البته بااختیارات بسیار محدودتری اما چه میشه کرد که لااقل برای چندصباحی بزرگ ده شدن هم دنیایی داره واسه خودش!

لپ کلام اینکه مردم ابادی انتظار دارند شورا اقداماتی ازقبیل ساخت و تجهیز خانه بهداشت و مدرسه و خونه و مخابرات و اب اشامیدنی و اب زمن و رونق ابادی و...پیگیری کنه که از اونجا که پیگیری این امور نیازمند وقت و سواد وسماجت و تحرک قدرت چانه زنی بالا با مقامات و بخشداریها رو می طلبه مع الاسف بسیاری از امورات ابادیها روی زمین می مونه و چون بهره مادی چندانی هم نداره گاها بعضی شوراها در خواب چهارساله به سر میبرند!

نتیجه اینوضع همین میشود که مهاجرت روز به روز افزایش یافته و ابادیهای حتی توریستی نیز متروکه شوند که خود زمینه ساز ده ها مشکل ومعضل فرهنگی اقتصادی دیگر است.

شوراها جایی تخصصی یا جایی برای کسب قدرت و ثروت!؟

حمید لطفی بازدید : 9 شنبه 05 فروردين 1396 : 0:9 نظرات ()

براستی یک ورزشکار یا خواننده پاپ چقدر از مسائل شهری سردر میاورد!؟

سازو کار شورها در مملکت ما بگونه ایست که متاسفانه بسیاری فکر می کنند شوراها بیکارترین و کم اثرترین افراد هستند که علیرغم این کار سبک می توانند از قبل یکسری قراردادهای خاص شهری به نان و نوای درست و حسابی رسیده و اضافه بر ان در شهریدمثل تهران عناصر دیگری مثل شهرت و قدرت و اثرگذاری مستقیم در انتخاب این کلانشهر را بدان اضافه کرد...

مردم ایران مردمی قدرشناسند و همین سبب شده نوعی سواستفاده از این احساسشان فراوان دیده شود و البته اقشاری چون خواننده و هنرمند و ورزشکار مثلا برای انتخابات شورای شهر کاندید شوند حال انکه برخلاف تصور اینگونه افراد باید ذکر شود که مسایل شهری جزو تخصصی ترین امورات هستند که وجود افراد متخصص در ان بسیار لازم و ضروری ست و فقدانشان میشود همین وضع اسفبار تهران فعلی!

هنر خوار گشت و جادو ارجمند!

حمید لطفی بازدید : 3 پنجشنبه 19 اسفند 1395 : 22:39 نظرات ()

روزی پشه ای بر گرده فیلی نشست و پس از مدتی برخاست و به فیل گفت ببخش که مدتی مزاحمت شدم و رو گرده ات استراحت کردم!

فیل با بی تفاوتی گفت من امدنت رو هم احساس نکردم که رفتنت را حساب کنم!

حالا حکایت دو مجری فرمایشی و قوم لر است!  دلقک ها وبه اصطلاح جغله شومن هایی چون شهریاری و ریوندی و ماهی صفت حکایت همان پشه های مزاحمی را دارند که نشستنشان بر پیکره این قوم اصیل و قدیم بی اثر و حاصلی چون رسوایی و زبونی خودشان ندارد.

این شومن های قلابی مدتهاست که از فرط تکرار و بی ذوقی از فاز مسخرگی و لودگی به آزار اقوام ولهجه ها رسیده اند و متاسفانه کسی هم سد راهشان نمیشود و از ادارات دولتی گرفته تا صدا وسیما برای بی هنریشان فرش قرمز پهن کرده و بودجه بیت المال (بخوانید بیت الحال) صرف لودگی این بی هنران میشود که چه زیبا گفت شاعر که هنر خوار گشت و جادو ارجمند...!

از سوی دیگر این کلیپ ظاهرا برای مدتها قبل است که البته باز چیزی از شنیعت اصل ماجرا کم نمیکند اما سوال اینجاست چه کسی و چرا در این زمان نبش قبر کرده و این کلیپ را روانه دنیای مجازی کرده است و بعبارت دیگر چه کسی از توهین به مردم لر منفعت میبرد!؟

اینجاست که دادستانی محترم بعنوان مدعی العموم باید وارد شده و با ریشه یابی ماجرا عوامل پشت قضیه را به مردم معرفی نماید.

مرثیه ای برای عدالت!

حمید لطفی بازدید : 5 جمعه 13 اسفند 1395 : 20:0 نظرات ()

تصویب حقوق بیست وچهار میلیونی مدیران در مجلس تیر خلاصی بود بر امیدی که کارگر و مستضعف ومحروم به این مجلس به اصطلاح خدمتگذار و عدالتخواه داشتند!

حساب کنید حقوق هشتصدهزاری کارگر دقیقا سی برابر کمتر از حقوق مدیر جماعت دارد یا بعبارت دیگر کارگر باهمه بدبختیهایش ماهی هشتصدهزار بامنت دریافت میکند و حال انکه مدیر محترم روزی هشتصدهزارتومان!!

و این یعنی ...مرثیه ای برای عدالت!

ایا در این جامعه مصلحان و منادیان عدالت مرده اند یا خواب بردتشان ویا خودرا به خواب زده اند که گمان میکنم خود را به خواب زده باشند!! انقدر در سفسطه گری و خودتوجیه بافی و اسیمان ریسمان کردن و غرق شدن در منافع حزبی کوفتی شان گرفتار شده اند که نه ککشان میگزد و نه شرم و آزرمی از توجیه کردن برای مردم دارند!

ایا بهتر نیست مجلسرو دولت محترم پسوند اسلامی را از انتهای خود برداشته و دست از ارمان های ضد مستکبرانه بردارند شاید که دستشان برای وضع اینگونه قوانین بازتر باشد!؟

ایا عدل علی اینگونه بود!؟

چرا اسب حیوان بیخودی ست!؟

حمید لطفی بازدید : 5 شنبه 30 بهمن 1395 : 22:41 نظرات ()

دقت کردین بعضی ادما تو خیابون که تنها راه میرن و یا حتی جای خلوتی هم هستن ،با خودشون می خندند!؟

حتما اون لحظه یا می گید دیوانه ان یا سرخوش! اما شاید اتفاقا اونا خیلی نرمال تر باشن! 

بهرام هم معتقده که اونا تو این روزگار کارشون از همه درست تره ! ایشون معتقده با دنیا رو به بازی گرفت وگرنه بازیچه ات می کنه!

بهرام که ادم باحال وپرحرفی محسوب میشه میگه که دوستاش فک میکنن اونو سوژه کردن اما در واقع این اونه که رفقا رو سوژه میکنه!

بهرام که به بهرام عشق وحال معروفه میگه که حتما لازم نیس واسه خوشی سوار اسب اصیل یا مرسدس بنز بشی همین یابو یا موتورسیکلت هم کفایت میکنه اصلا پول هرقدر داری همون قد خوشی کن...!

حالا بعد این خرده فرمایشات بهرامیسم سوال رو اینجور میپرسیم:

چرا اسب حیوان بیخودی ست و چرا در جیب کسی پول نیست!؟

اخبار روزگاران!

حمید لطفی بازدید : 5 شنبه 30 بهمن 1395 : 21:43 نظرات ()

چرخ ایام به چرخش زوال ناپذیرش ادامه میدهد و تنها این تکرار مکررات را اخبار و تحولات عالم تاحدی دگرگون میکند و ما را یا غمگین می کند ویاشاد!؟ گاهی عصبی میشویم و گاهی سرحال و گاهی گرم وچالاک وگاهی سرد وخاموش و منزوی...

خوزستان همچنان از بخت خود میکشد! استان زجرکشیده جنوبی ازبس که مهمان نواز است دشمن جماعت از بعثی گرفته تا ریزگرد خیال رفتن ندارند مگر انکه مال ومنال میزبان را تاراج کنند! 

ریزگرد ها نه نان برای خوزستان گذاشته اند ونه برق و نه نفس ونه ... 

,،،،،،،،،،

یارانه ها همچنان به نرخ دلار ۱۱۰۰ تومان هشت سال پیش پرداخت میشود و ما مانده ایم در زمانه دلار چهارهزاری چه کنیم!؟ حال دولت محترم برای همین اندک هم خط ونشان میکشد و به روی خودش نمی اورد که نرخ به روز شده یارانه اکنون قریب چهار برابر چهل وپنج هزار وپانصد باید باشد...

,،،،،,،،،،،

ترامپ از وقتی رئیس جمهور امریکا شده هر روز قانون خاصی وضع میکند و کلی مخالف وموافق برای خودش جمع کرده برجام را ورق پاره ای بیش نمیداند درست مثل همان بابایی که تحریم را ورق پاره میدانست...

،،،،،، ،،،

دولت روحانی به اواخرش رسیده همان دولتی که قرار بود صد روزه مشکلات را حل کند وبا برجام برای مان کار وبار درست کند ما که چیز چندانی ندیدیم لابد عینکی چیزی نزده بودیم!

،،،،،،،،

از این همه خبرهای ریز و درشت وتکراری که بگذریم می بینیم که در حقیقت هنوز هم خبر خاصی نیست !!

 

در غم عیسی شریکیم...

حمید لطفی بازدید : 5 جمعه 29 بهمن 1395 : 21:14 نظرات ()

عیسی خان از عزیزترین و پرتلاش ترین نویسنده های همتبار ماست که تعصب وهمیتش در راه اعتلای فرهنگ قوم لر زبانزد همکاران بوده وهست ...

استاد عیسی قائدرحمت که هم کتاب های مفید و ارزنده ای در راستای معرفی قوم لر  به نگارش درآورده و هم از هیات تحریریه سایت لور می باشد اینک در سوگ درگذشت پدر گرامیشان به سر میبرد و زبان ما قاصر از ان است که عمق اندوهش را بازگو نماید...

عیسی جان در غمت ما را شریک بدان...

خدا مهربان همه درگذشتگان را بیامرزد...

آنچه بر ما گذشت!

حمید لطفی بازدید : 0 یکشنبه 17 بهمن 1395 : 21:19 نظرات ()

انقلاب اسلامی با شعار حمایت از مستضعفان و اقشار فرودست وکارگر به بار نشست و نباید بی انصافی کرد و منکر خدمات بی شمار در همان سالهای اول انقلاب شد علی الخصوص اینکه حضور افراد زجرکشیده ای مثل مرحوم رجایی وباهنر و صدالبته اهتمام وجدیت شخص امام شد که لحظه ای از خدمت به تهیدستان فروگذار نمی کردند ...

حال که عمری به بلندای چهار دهه از این انقلاب گذشته وقت ان رسیده که نگاهی اجمالی و کوتاه درحد وسعمان به سرگذشت ارمانهای انقلاب بویژه در حوزه مستضعفان بیاندازیم!

انقلابی که برای مستضعفان شکل گرفته در طول سالهای متمادی اگر خدماتش را به این قشر بصورت یک خط مستقیم درنظر بگیریم باید اذعان کنیم که بارها از این خط مستقیم منحرف شده وبازگشته حال چه دیر ویا چه زود! و یا حتی با چه کیفیتی بازگشته است!؟

اگر در اوایل انقلاب حضور و اعمال افرادی چون رجایی کمک ودلگرمی مستضعفین بود اینک بابک زنجانی ها و جزایریها و دارندگان حقوق های نجومی نمک زخمی بر جراحتهای محرومین شده است!

فاصله بالا شهر وپایین شهر ، تهران با شهرستان ، عدم توزیع یکسان منابع وسرمایه ها کم که نشده سربه فلک میزند !

در زمینه کارگری قراردادهای رسمی جای خود را به قراردادی انهم چند ماهه داده و امنیت شغلی تبدیل به یک رویای دور و دراز شده و هیچ کارگری نمیداند شب که می خوابد فردایش سرکار خواهد ماند یا نه!؟ از طرف دیگر پیمانکاران که عمده کارفرمایانند بساط خرده دیکتاتوری پهن کرده و خون کارگر را در شیشه فرو می کنند و حقوق کارگران را با تاخیر چند ماهه و بادتحقیر فراوان به او میدهند!

و صد البته خود شرکت ها وکارگاه ها یکی پس از دیگری تسلیم رکود شده و یا تعدیل نیرو می کنند ویا کلا تعطیل میشوند و...

حال در این وانفسا مستضعفان ایران بازهم چشم انتظار انقلابی می مانند که هنوز هم خودش را نماینده نه تنها انها که نماینده و رهاننده کل مستضعفان جهان میداند!

 ایا مددی خواهد رسید!؟

پهلوان فائزه

حمید لطفی بازدید : 9 جمعه 24 دي 1395 : 17:4 نظرات ()

فائزه نامی ست که بیشتر یادآور دختر مرحوم آیت الله ست اما برای ما فائزه شیرزنی لرتبار از اهواز است که به کارهای خارق العاده وشگفت ،شهره است!

دختر نوجوان بختیاری این قدرت را دارد که با دندان سه خودرو را کشیده ومسافتی به حرکت دربیاورد!

فائزه سرلک از لرهای جنوبی این نیرو را خدادادی می داند و معتقد است بسیاری از مدعیان وقتی دیده اند دختری این قوه را دارد سعی کرده اند راه او را طی کنند ولی فکش دررفته است و  اینگونه اثبات شده که کار هرکس نیست خرمن کوفتن...

پهلوان بانوی ما که از قضا برادر پهلوانی بنام پوریا دارد که او هم در این امورات دستی بر آتش دارد ،هدف بعدی اش کشیدن یک هواپیمای تک سرنشین با دندان به فاصله پنجاه متر می باشد!

امیدواریم هم مسئولان خوزستان وهم کشوری این خواهر وبرادر خارق العاده را تحت حمایت خود قرارداده و در ادامه راهشان یاری دهند.

زرنگ باشی در ایران!

حمید لطفی بازدید : 5 یکشنبه 12 دي 1395 : 20:59 نظرات ()

روزگاری جامعه ایرانی بر اساس مولفه هایی چون وفای بعهد ،انسانیت،مروت و جوانمردی ،خویشتنداری وهزاران صفت ریز و درشت دیگر شناخته میشد و جامعه طبق این معیارها به افراد احترام میگذاشت ولی اکنون...

اکنون جامعه این ارزشها را در خود هرروز کمتر از دیروز می بیند و تازه انقدر ریا و دورویی زیاد شده که دیگر کسی وجود اشخاص جوانمرد را هم باور نمی کند!

اما این روزها جامعه ایرانی به افراد زرنگ وزبل انهم به معنای چپکی اش بیشتر بها میدهد وهمین سبب شد که افراد سعی کنند در رسیدن به این ارزش ناب(!) ازهم سبقت بگیرند و از هیچ تلاشی فروگذار نکنند: از دودرکردن وپیچاندن وسرکار گذاشتن تا مالوندن وبه جیب زدن وزیراب زدن و...کل یوم راه های میانبر رسیدن به اهداف ومقاصد بلندند! 

خلاصه اینکه در این وانفسا اگر این میانبرها را کسی بلدنباشد حتی اگر لیاقت وتخصص ازسرورویش ببارد بازهم کلاهش پس معرکعه است و اما اگر خالی از تخصص وتعهد باشد و ولی زبان چاپلوسی داشته باشد ره صدساله را یک شبه خواهد پیمود!!

کوچ کورش...

حمید لطفی بازدید : 11 دوشنبه 06 دي 1395 : 8:57 نظرات ()

مرده آن است که نامش به نکویی نبرند...

کورش هم رفت...

بعد از مدتها گرفتاری زندگی ماشینی و دردسرهایش و بعد مدتها بی خبری ناخواسته از یاران سری به سایت لور زدم تا از تازه ترین مطالب هم قطارانم مطلع شوم که ناگاه با خبر دردناک رحلت یار عزیزم کورش هداوند روبرو شدم ودنیا روی سرم خراب شد...

از کورش هرچه بگویم کم گفته ام از صفا وصمیمیتش تا همت وتعصبی که برای شناساندن مردم لر و ایل جلیل هداوند داشت و ...

داغ کورش وفقدانش هرگز برای ما کهنه نمیشود و جبران ناپذیر است ...

کورش بی خبر رفت اما تا بود پرخبر بود وکوشا و فعال وجسور...

هزاران اسفا وافسوس که چنین گوهر نابی از مردم لر گرفته شد...

روحت همیشه شاد وراهت جاودان...

درگذشت این جوان ناکام و عزیز رابه خانواده داغدار و ایل محترم هداوند و مردمان لر تسلیت می گویم...

روزی که صدام اندیمشک را قصابی کرد!

حمید لطفی بازدید : 9 شنبه 27 آذر 1395 : 8:29 نظرات ()

سهم اندیمشک در تقویم ما هیچ!

چهارم آذر ماه سال ۶۵ هواپیماهای جنگی عراق بمدت یکساعت وچهل وپنج دقیقه اندیمشک را درهم کوبیدند که حاصل آن سیصد شهید اندیمشکی بود و این حمله را طولانی ترین حمله هوایی پس از جنگ جهانی دوم می دانند که صدالبته همچنان مغفول مانده است!

اندیمشک شهر زیبای بهاری ،شهر لرهای متعصب ،شهر سدها ،مهد کشتی فرنگی ایران ،شهر دوکوهه ها وحماسه ها ،یادگار شهر باستانی لور و... اینک حتی به اندازه یک روز هم در تقویم جایی ندارد!

روزی که صدام مردم اندیمشک را قصابی کرد در میان اندیمشکیان به روز اندیمشک معروف است اما از این روز جز یک تابلو روز واقعه در ایستگاه راه آهن هیچ نشان دیگری به چشم نمیاید!!

شهر استراتژیکی که چهار استان لرستان ،ایلام ،کرمانشاه وخوزستان را بهم متصل میکند اینک تنها دلخوشی اش این است که زمانی بسان یک قطب صنعتی مهم در ایران بود و مرکز امد ورفت هزاران پزشک ومهندس وصنعتگر و...

راستی چهارم آذر روز نانوشته اندیمشک است شما می دانید!؟

دیالوگ ماندگار روز واقعه...

حمید لطفی بازدید : 9 یکشنبه 30 آبان 1395 : 14:49 نظرات ()

روز واقعه بقلم متفکری چون بهرام بیضایی نگارشش یافته است فیلمی که هنوز هم یک سروگردن از مابقی فیلمهای عاشورایی بالاتر است...

در بخشی از این فیلم سینمایی جوان جویای حقیقت مسیحی از محل بتکده ای در کوه میگذرد و از مرد نگهبانشان سراغ حسین بن علی را می گیرد و پس از ان از او می پرسد که ایا حسین بن علی سخنی نگفت!؟

و مرد نگهبان با بازی حسین پناهی عزیز جوابی نافذ به مسیحی میدهد:

از حسین خواستم سنگی بر بتان بیفکند ، او به تلخی لبخند زد وگفت چگونه بر بتان مرده سنگ زنم حال انکه بتان زنده روی زمینند!

خدایش بیامرزد...

حمید لطفی بازدید : 7 شنبه 22 آبان 1395 : 21:56 نظرات ()

غرق شدن دانشجوی دختر در سیل خرم اباد باعث شد تا این سیل ویرانگر به چشم بیاید وگرنه گمان میرفت کل خرم اباد را هم اب میبرد بازهم مسئولین محترم و صدالبته رسانه های مملکت را خواب میبرد!

دانشجوی مرحومه اگر بتواند رگ غیرت برخی از این مدیران استانی را بجنباند و کاری برای خطه خودشان بکنند صدها بیشتر از اکنون مورد رحمت و غفران و دعای خیر مردمان واقع خواهد گشت هرچند هنوز هم دلهای مردمان از کوچ غریبانه این جگرگوشه خانواده حزین و نالان است و خدایش بیامرزد...

روز کورش یا روز تلگرام!

حمید لطفی بازدید : 13 شنبه 15 آبان 1395 : 22:56 نظرات ()

روز کورش شاهنشاه هخامنشی با حواشی خاصی برگزار شد تا در روزگاری که مملکت غرق در حواشی فراوان است روز سرسلسله هخا هم از گزند حاشیه در امان نمانده و خواب از چشمان کورش برباید!

امسال که روز کورش در ایام محرم واقع گشته بود بازدیدکنندگان مقبره منتیب به کورش از هیچ ابراز ارادتی به وی فروگذار نکردند ! یکی رو به پاسارگاد نماز عربی خواند و دیگری طوافی چون حاجیان مکه  به گرد پاسارگاد و طفلی کورش که مانده بود حیران و سرگردان ...!

مذهبیون که انتظار چنین معرکه ای را نداشتند سخت جا خوردند و واکنش های تندی نشان دادند و محتمل است که سال اینده سخت گیری فزاینده ای برای روز کورش صورت خواهد گرفت اما چرا!؟ 

براستی چرا گاها مردم چنین واکنش های خاصی در ایام خاص از خود نشان میدهند و این رفتارها نشان دهنده چیست!؟

بی شک با مسلح شدن مردم به ابزارهای مجازی چون تلگرام و...اینک مردمان در قالب گروه های مجازی باهم بحث و جدل کرده و در اکثر مواقع متحدانه تصمیم به یک اقدام خاص یا حرکت خاص می گیرند و روز به روز این ابزارها گسترده تر میشوند ونظارت دولتها سخت تر، و همین است که گروه های مختلف ایرانی از کوچک وبزرگ و زن ومرد ناگهان در جایی حرکت خاصی را انجام میدهند وصدالبته حرکات و رفتارهای منتقدانه ومعترضانه بیشتر دیده میشود . اینگونه که بدین وسیله پیغام خاصی از خود به جامعه و حکومت منتقل می نمایند حال چه به بهانه روز کورش باشد یا هرروز دیگری ، این شناگران دنیای مجازی  هرفرصت و ابی که بیابند شناگرانی ماهرند!

 

 

چرا عقل موجود مفیدی ست!؟

حمید لطفی بازدید : 5 شنبه 08 آبان 1395 : 18:58 نظرات ()

دولت روحانی به انتهای کار خوددر دوره اول رسیده اما هیچ گرهی از کار لرستان نه تنها باز نشده بلکه گرهی بر گره های کورش نیز افزوده شده است و سوال اینجاست چرا گره ها را بازشدنی درکار نیست!؟

در این میانه انچه عجیب تر به نظر میرسد تلاش مدیران استانی برای حفظ میز ریاست شان است و سهم خواهی های عجیبی که در این راه از هم می کنند! بدون شک جنگ قدرت طلبی بین دو جناح معروف و صدالبته ناکارامد کشور یعنی اصلاحات چیان و اصولگرا چیان در لرستان بشدت بالایی ادامه دارد و دریغ از اینکه کک کسی برای مردم بگزد!

گویی عده ای هیچ خدایی جز میز وکرسی و رقابت ناسالمشان ندارند و از هیچ تلاشی برای زمین زدن هم کوتاه نمی ایند و دریغ از یک جو عقل و انصاف ومروت!!

واقعا چرا عقل موجود مفیدی ست!؟

در حالیکه فقر وبیکاری وتورم و...کمر مردمان این دیار را خم و سپس شکسته است عمده مدیران مناطق لرنشین حرص و جوشی جز تصاحب پست چند روزه را ندارند و انچنان در این غم فرو رفته اند که نمیدانند غم جوانکان بیکار ودخترکان دم بخت و پدران بیکار ومادران خونین دل را کجای دلشان بگذارند و کجاست عقلی که بدان رجوع کنند و بفهمند زبل تر وپایدارتر از انها کجا رفت و چه شد که انها بروند وبشوند...!

و چرا اسب حیوان نجیبی ست و چرا در قفس هیچکس کرکس نیست...

بسوی بروجرد ،توقف در همدان!

حمید لطفی بازدید : 59 دوشنبه 12 مهر 1395 : 22:5 نظرات ()

بنام بروجرد ،به کام همدان!

مدتی پیش شبکه ای فیلم ،نمایش تلویزیونی بنام بسوی بروجرد پخش نمود که از ساخته های سعید نعمت اله ست حال نکته جالب ماجرا اینبود که  حتی یک دقیقه هم بروجرد را نشان نداد!

از چند روز قبل تیزرهایش که پخش میشد مدام شخصیتهایش از اثار تاریخی همدان سخن میگفتند و ما را گمان بر این بود که طبعا از انجا که همدان نزدیک بروجرد است ،شخصیتهای فیلم در مسیر عبورشان سری هم به انجا زده اند لیکن با پخش فیلم بطلان گمانمان اشکار شد!

داستان سه پیرزنی که در مسیر ایرانگردیشان میخواهند به بروجرد بروند اما زمینگیر همدان میشوند! به روایت اسانتر انها در مسیربروجرد به همدان میرسند و در زمان استراحت مسافران و توقف اتوبوس انها کمی فاصله میگیرند و همین کافی ست که از اتوبوس جا مانده و چمدانشان را هم اتوبوس ببرد!

 

القصه اینکه انها فرصت را غنیمت شمرده وتا اوردن چمدانشان از بروجرد به گشت وگذار در همدان بپردازند و اینگونه است که فیلم به معرفی همدان میپردازد !  البته معرفی همدان نه تنها ضعف نیست بلکه نقطه قوت هر فیلمی ست لیکن از انجا که هرنکته مکانی و هرسخن جایی دارد یا بهتر بود اسم فیلم بسوی همدان باشد و یا حقیقتا به معرفی بروجرد می پرداخت...

خاطرات از رزمندگان لر...

حمید لطفی بازدید : 41 پنجشنبه 08 مهر 1395 : 22:24 نظرات ()

کنار اتوبان ساوه با پلاکارد بزرگی ایستاده که رویش نوشته :

« کفش فقط سیزده هزارتومن»

نزدیکش میشوم و وقتی از مقصدم می پرسد می گوید

همینجا بمان ماشینهاش همینجا عبور میکنن!

کلاه لبه دارش هم اورا از آفتاب سوزان  تابستانی اتوبان ساوه در امان نداشته و مدام عرق میکند...

وقتی بهش میگویم لرستانی هستم اهی میکشد و سفره دل را باز میکند:

برارم! من هم کرمانشاهی ام!  اوضاع خیلی خرابه است بیکاری و بی پولی وهزاران درد دیگر اواره مان کرده...

بعد در حالی که مدام مرا همشهری میخواند از خاطراتش در جنگ تحمیلی با رزمندگان لر میگفت:

بچه های لرستان خیلی کشته دادند حیف ! حیف ! از اون قامت بلند وسینه فراخشون ، یکیشون میرفت دست تنها عراقی رو زنده به اسیری میاورد! خودش تنها به قلب دشمن میزد و تارومارشون میکرد تا اینکه یه روز گیر افتاد و اینقد ازش کینه داشتند که تو سنگری گذاشتنش وبا آرپی جی فرستادنش هوا...!

بسیار سفر باید تا روبه راه شود لرستان!

حمید لطفی بازدید : 13 شنبه 06 شهريور 1395 : 19:55 نظرات ()

طبق اطلاعیه های استانداری قرار است در هفته دولت وزیر دادگستری به لرستان سفر کرده و در لابه لای برنامه هایشان چند طرح عمرانی را نیز افتتاح نمایند لازم به ذکر است که چندی پیش نیز چند وزیر دیگر من جمله وزیر کشور به لرستان امده بودند.

ضمن تقدیر وتشکر از وزرای محترم باید بعرض برسانم که برای روبه راه شدن لرستان باید بیش از این وبقول معروف بسیار سفر باید کرد وگرنه این سفرهای موسمی وکوتاه مثل مسکنی بر الام بیشمار این استان محروم می باشد و انچنان دردی دوا نمیکند...

 

شهرام در دوران پسا اختلاس!

حمید لطفی بازدید : 15 جمعه 29 مرداد 1395 : 8:57 نظرات ()

شهرام جزایری هم که شکرا ومزیدا در صحت وسلامت با رسانه ها بعنوان یک فعال اقتصادی (سابقا اختلاسگر) مصاحبه می نماید و با فرزند دلبند عکس سلفی میاندازد ! 

حقیقتش را بخواهید از انجا که دست بالای دست زیاد است با ظهور اختلاسگران و غارتگران تازه تر و قدرتر دیگر پروبال شهرام ریخته و از دوران اوجش فاصله گرفته است!

حقا که قدیمیها دور نگفته اند نو که اومد به بازار کهنه میشه دل آزار، و اینگونه شهرام در میان هیاهوی تازه واردها گم شده وکسی هم برایش تره خرد نمی کند !!

اینک شهرام که روزگاری یل اختلاسگران بود اینک رتبه اش در این رنکینگ مدام درحال تنزل است و معلوم نیست تاکجا این تنزل ادامه یابد!؟ 

آیا شهرام برنامه ای برای رسیدن و رقابت با قدرتهای نوظهور اختلاس دارد یا نه !؟

دختر هفت لنگ در دورهمی!

حمید لطفی بازدید : 49 سه شنبه 26 مرداد 1395 : 6:19 نظرات ()

یک دختر بختیاری هفت لنگ جیغ نمی کشد، داد می کشد!

نسرین مقانلو بازیگر سینما و تلویزیون ایران به «دورهمی» آمد تا پاسخگوی مدیری باشد و لحظاتی شاد ومتفاوت برای هموطنآنش رقم بزند.

مقانلو که مدیری او را با روحیه ای مردانه معرفی کرده بود ضمن تایید این سخن ،گفت که این بخاطر تن صدا و تارهای صوتی وی می باشد که باعث شده اوبرخلاف زنان جیغ نکشد بلکه چون مردان داد بکشد!

مقانلو که خود را اصالتا یک خوزستانی وبختیاری هفت لنگ معرفی کرد در ادامه از زندگی شخصی و خانواده و فرزندانش حرف زد و از روابط صمیمیش با مردم و همکارانش به خاطره گویی پرداخت.

بی بی سی و زردکوه و ایل بختیاری!

حمید لطفی بازدید : 25 جمعه 22 مرداد 1395 : 8:52 نظرات ()

خودمان که داشته های خودمان را نمی شناسیم یا اصلا حسابشان نمی کنیم مگه اینکه غریبه ها بگویند!

بی بی سی از یک منطقه بکر در ایران خبر داد انهم به نقل از یک توریست خارجی که برای دیدن اصفهان امده بود اما سر از سرزمینهای بختیاری درآورد!

این گردشگر خودش می گوید که چون شنیده اصفهان نصف جهان است لاجرم به دیدنش امده اما راهنمای واردش که لاجرم کاردان وکاربلد بوده به او پیشنهاد داده که خودرا از دیدن زیبایی واقعی محروم نکند و زردکوه را از دست ندهد و اینگونه است که کیلومترها میرود تا در این گرمای وحشتناک کویر دمی هم یخچالهای طبیعی زردکوه بختیاری را ببیند!

وی که بسیار حیرت زده شده از بخچالها و غارهای یخی و زندگی عشایری و آزاد ایل بختیاری سخن میراند و اذعان میکند که نقطه عطف سفرش همین بدیدن سرزمین وزندگی ایل بختیاری بوده است!

حال سوال اینجاست که مسئولان تاکی میخواهند فقط جاذبه های کویررا تنها به عنوان شناسنامه ایران معرفی کنند ایا جاهای سزاوارتر دیگری نیست!؟

نیمکت ذخیره های نظام!

حمید لطفی بازدید : 27 جمعه 15 مرداد 1395 : 11:9 نظرات ()

در مراسم تودیع هیات عامل صندوق توسعه ملی دکتر نوبخت سخنگوی دولت اعتدال از صفدر حسینی صاحب فیش حقوقی نجومی کمال تشکر وقدردانی را به عمل آورد و ضمن ابراز ارادت بی پایانش به وی ، ایشان را از ذخایر نظام خواند!

صفدر که در فیش حقوقیش مواردی چون هزینه ورزش و اوقات فرزندان درج گشته بود بعنوان امانت دار مملکت معرفی شد!!

ما که نتوانستیم هضم کنید ایشان چگونه ذخیره نظامند اما از انجا که گوینده دکتر خوش تیپ ومنطقی و متعادلی هستند فرض را براین دو مفروض گذاشته و به زور فلک خودرا توجیه نمودیم:

اول اینکه ما هم مثل شخص صفدر حسینی مدتی مشکوک شدیم که نکند صفدرحسینی دیگری منظور گوینده بوده چون خبر داده اند صفدرخان اینترنت را زیرورو کرده تا مطمئن شود شخص دیگری به این نام هست که سرش به تنش بیارزد یانه و صدالبته نبوده است و صفدر یه دونه است!

دوم اینکه صفدر برای انقلاب ذخیره میکرده است! یعنی این حقوق سالیانه ۶۸۶ میلیونی و آن وام سیصدمیلیونی را برای روز مبادای نظام ذخیره میکرده که سزاست از وی نهایت تقدیر بعمل اورده شود!

بهرحال در عصر حاضر که تغییر وتحویل گریبانگیر همه چیز شده لاجرم مفاهیم بنیادی نیز در امان نمانده اند مثلا روزگاری عشایر ذخیره انقلاب بودند وشهدا ذخیره نظام؛ اما اکنون امثال صفدر حسینی ولاجرم شهرام وبابک و مه افرید نیز روی این نیمکت ذخایر نشسته اند!

انصافا این نیمکت ذخایر کنونی لرزه بر اندام هر رقیبی میاندازد و منچستر وبارسلونا کل یوم غلط بکنند چنین نیمکت مهیبی جمع وجور کنند!

 

 

 

شهره در شبی شگفت انگیز!

حمید لطفی بازدید : 19 چهارشنبه 13 مرداد 1395 : 20:44 نظرات ()

شب شاد لرها این بار در خندوانه توسط شهره لرستانی رقم خورد!

شهره هیچ وقت هویتش را نه مخفی کرد و کتمان بلکه همیشه وهمه جا به طرز شگفت انگیزی از اصالتش دفاع کرده و میکند...

شهره شبی شگفت انگیز در خندوانه و خاطره ایرانیان رقم زد او حتی به رامبد هم آموزش داد که چگونه به زبان لری خودرا معرفی کند و الحق هم به زیبایی چنین کرد!

شهره با افتخار از اصالت خرم ابادی اش گفت وصدالبته از همه خواست به افتخار پاریس کوچولو «بروجرد» کف بزنند !

نقطه عطف کار اضافه شدن ، جناب خان به ماجرا بود! جناب خان از عشق ودیوانگی اش به خرم اباد گفت و احوالی هم از بچه های پشت بازار و کیو و...گرفت!! و صدالبته گفت که بواسطه حضور لرها در خوزستان با انها کاملا اشناست و در انتها با خواندن ترانه «سیت بیارم» خندوانه را ترکاند او چنان عالی اجرا کرد که شهره لرستانی درخواست کرد دوباره بخواند!

کودک لر، کودک چوپان!

حمید لطفی بازدید : 17 یکشنبه 10 مرداد 1395 : 20:1 نظرات ()

خنده ات به کهکشانها میارزد...

وقتی که تو می خندی ،

غبار غم از دل اقیانوس ها

شسته میشود...

نگاهی به نوشتار جناب قائدرحمتی در لور،اینجا توقف ممنوع است!

حمید لطفی بازدید : 67 یکشنبه 10 مرداد 1395 : 12:54 نظرات ()

اینک که هویت طلبی مردم لر رشد و نمو مناسبی پیدا کرده است و لرتباران وطن متحدانه درزیر سایه قانون اساسی کشور به دنبال حقوق پایمال شده خویشند متاسفانه جریان مشکوکی که از خواب رفتگی وانشقاق و استحاله قوم لر منفعت میبرد با اجیر کردن مزدوران داخل وبیرون سعی دارد در حرکت پرشتاب مردم لر تاثیر مخرب بگذارد ،که در اخرین نمونه یک خواننده رپ زیرزمینی در ترانه ای سخیف به شاخه ای از مردمان لر اهانت کرده که البته با واکنش های مختلفی روبرو شده است و خوشبختانه این گونه حقه های کثیف چیزی نیست که مردمان لر با آن بیگانه باشند .

اما اخیر نوشتاری از جناب عیسی قائدرحمت نویسنده کهنه کار لرتبار در سایت لور منتشر شده است با عنوان :« به کوری چشم تنگ دیس لک من هم شلوار جافی می پوشم و هم نیسان آبی دارم » که پس از خواندن این نوشتار لازم دیدم به نکاتی چند اشاره نمایم.

در ابتدا بایدبگویم که اینجانب ارادت کامل به عیسی خان دارم و همیشه از مطالب قاطع و محکمی که می نویسند لذت وبهره کافی را میبرم و حضورا بارها از راهنمایی های سودمندش بهره برده ام لذا در اینجا در مقام شاگردی قصد آن دارم که نکاتی چند یادآور شوم:

اول اینکه مقاله جناب قائدرحمت مثل همیشه قاطع و رک و راست و بدون رودربایستی بود و مثل همیشه نهیبی بر همتباران که به خود بیایند و فراموش نکنند که کجای زمانه ایستاده اند و فراموش نکنند اصالتشان را وتاریخ وتعصب شان را...

نکته دوم اما به عرض ایشان میرسانم هرگز نباید خواننده هتاک به پای گروه مینجایی نوشته شود زیرا این مجهول الهویه می تواند متعلق به هر گروه لر یا غیر لر باشد بنابراین نباید حتی انگیزه های شخصی را نیز به گروه و اجتماع نسبت داد چه برسد به چنین موارد مشکوک وخطرناکی!

نکته سوم اینکه گمان نمیرود در خرم آباد دو دستگی آن گونه که شما ذکر کرده اید وجود داشته باشد شاید مثلا بهم نگاه طایفه ای داشته باشند مثلا بگویند فلانی بیرانوند است یا حسنوند ویا...اما همه همدیگر را لر و همشهری دانسته و کسی خودرا خرم آبادی تر از دیگری نمیداند.

چهارم اینکه بعرض باید برسانم ازقضا اکثر مناصب مهم در تصاحب لک زبانان شهر است کافی ست به استانداری یا شهرداری ویا حتی کرسی های دانشگاهی واسامی شان نظری بیافکنید انوقت به صدق گفتار من پی میبرید.

اما نکته مهم اینجاست اگر سهم خواهی به جنبش هویت طلبانه رسوخ کرد دیگر باید فاتحه جنبش را بخوانیم زیرا وقتی جنبشی این چنین نوپا که هنوز به جایی نرسیده به دنبال سهم خواهی باشد دیگر باید از همین اول ،آخرش را هم خواند انوقت بهتر که هدف را رها کنیم و به وضعیت اسفبار و فقر وفلاکت زده مان رضایت دهیم !

اگر قرار باشد با هربانگ تفرقه افکنی خون مان به جوش آید و به خون هم تشنه شویم انوقت است  که لاجرم منابع و آب وخاک ونفت و زاگرس مان بیشتر تاراج شده و روی خاک سیاه خواهیم نشست وسهم فرزندان لر این باشد که خسته از زندگی ، شبانه سوار اتوبوس شده و برای شندرغاز رهسپار غربت شوندو کنار برج آزادی تهران، نیازمندیها را ورق بزنند.

 

 

آزادراه پل زال و ظلمی که به پلدختر شد!

حمید لطفی بازدید : 53 شنبه 09 مرداد 1395 : 12:43 نظرات ()

آزادراه پل زال ،شهر پل های باستانی را متروکه کرده است!

پلدختر که از روزگار کهن درمسیر شاپورخاست به جندی شاپور بوده است و تا همین چند سال پیش در مسیر سراسری تهران- جنوب قرار داشت اینک با ساخت آزادراه پل زال از این مسیر حیاتی ومهم کنار گذاشته شده و همین سراغاز هزاران درد ومصیبت ومشکل برای مردمانش شده است!

به گفته ناظران حداقل سه هزار شغل از بین رفته و نود وپنج درصد مردم پلدختر بی بهره وبلاتکلیف مانده اند وبعلاوه اضافه نمایید آزادراه کلی از منابع طبیعی بکر را که درمسیرش بوده نابود کرده است هکتارها مرتع تخریب و چشمه وقنات اسیب جدی دیده اند و بازهم دقت بنمایید که راننده های محلی از پرداخت عوارض سنگین روزانه خسته شده اند و...

حال با تعطیل شدن صدها رستوران وکافه و سوپرمارکت و...در مسیر جاده قدیم تکلیف هزاران پلدختری بیکار شده چیست و چرا دولت احمدی نژاد و دولت فعلی فکری به حال و روز درب و داغون جوانان پلدختری ومهاجرت روزافزونشان نکرده و نمی کنند!

اینک تنها چاره ای که مانده است تکمیل پروژه های برزمین مانده و عمل به وعده هایی ست که درقبال ازادراه به مردمان محروم پلدختر داده اند می باشد که امیدواریم سرخرمن نباشد و...!

خودزنی به چه قیمتی!؟

حمید لطفی بازدید : 13 جمعه 08 مرداد 1395 : 1:1 نظرات ()

در این هاگیر واگیر همین مانده بود که یک خواننده زیرزمینی ترانه ای موهن علیه مردم لک بخواند و قلوب لران را جریحه دار نماید ...

ضمن محکومیت این توهین دوستان را جهت خواندن مقاله ای از خودم که در سایت «گفتار ما» منتشر شده دعوت می نمایم:

goftarema.ir

زنجیر توهین وتحقیر اقوام کی پایان می یابدحمید لطفی

تنهاتر از لر...

حمید لطفی بازدید : 0 پنجشنبه 07 مرداد 1395 : 19:36 نظرات ()

این روزگار بی مروت تیراهن شصت را هم خم می کند چه برسد به یک مرد لر که بیچاره تکه ای گوشت و پوست بیشتر نیست!

و تورفیق...

چه انتظارها از او داری!

که غصه هایش را کوه نتواند کشید ...

پینه های دستش را هیچ پمادی مرهم نیست...

و عطش نیمه مردادی اش را هیچ ساقی نزدود 

و ...

تو را چه انتظاری از اوست...

قاتل اول انسانها!

حمید لطفی بازدید : 5 دوشنبه 04 مرداد 1395 : 10:23 نظرات ()

انسانها یا به مرگ عادی می میرند ویا کشته میشوند و در این میان تعداد کشته ها بسیار فراوانتر است!

ادمهایی که به مرگ عادی می میرند بسیار اندکند و بدون شک خوشبخت اما انها که کشته میشوند...

انها یا یک دفعه کشته میشوند یا به مرور! و انهایی که به مرور ویا بهتر بگوییم تدریجا می میرند! 

انها که یکباره می میرند الت قتلشان کاملا شناخته شده است ازقبیل سلاح های گرم وسرد و یا بیماریهای لاعلاج و ... ولی انها که تدریجا می میرند الت قتلشان «زخم» است...

زخمی کشنده در روح  که ممکن است سالها روحشان را خوره وار بخورد و برای کشتنشان منتظر بماند و این قاتل هرگز سرش بالای دار نرفته و همیشه قربانی را به مسلخ کشانده و خود قسر دررفته است و این شاید قدیمی ترین و مرموزترین و خطرناک ترین کشنده عالم باشد...

در زندگی ادمها از این زخم ها فراوان است وبسته به توان روحی و یا موقیعتش ویا اطرافیانش ،درجه کشندگی زخمش متفاوت میشود و گاهی زود وگاهی بعد ازمدتها اورا از پای درمیاورد و انسان هرچقدر درک وشعور و صداقتش بیشتر اسیب پذیری اش بیشتر میشود !

اری گاهی یک نفر را انی نمی کشند بلکه به مرور زجر کش می کنند...

زندگی ایرونی!

حمید لطفی بازدید : 7 یکشنبه 03 مرداد 1395 : 18:7 نظرات ()

چرا مملکت همش شده کلاهبرداری و سو استفاده!؟

مملکت چرا به این حال و روز افتاده و اصلا از کی اینجور شد ویا اصلا قبلا بهتر بود و یا تابوده همین اش بوده وهمین کاسه!؟

راست وحسینی بگیم ایرانی جماعت که خودش رو هنرمند دنیا میدونه اگه تا شب کاری نکنه که از نظر دیگران زرنگ بازی بنظر برسه اصلا انگار اون روز تو جهنم سپری شده و از همه چیز گله داره!

حضرات ایرانی اینجورند که تا خرشون از پل گذشت دیگه هیچ خدایی رو بنده نیستن و بقیه قد ارزنی براشون نمیارزند!

مدام بحال اختلاسگران بزرگ غبطه میخورند و ازاینکه اونا چنین توانایی ندارن سخت می نالند! دقت بفرمایید دریغ از اینکه لحظه ای نسبت به عاقبت اختلاسگرجماعت عبرت بگیرند ونه تنها اینگونه نیست که برعکس در برابر اختلاسگر احساس نوعی حقارت وعقب ماندگی می کنند و واقعا ما کجا داریم زندگی می کنیم!

انتفاضه اب در بلداجی!

حمید لطفی بازدید : 13 جمعه 01 مرداد 1395 : 0:14 نظرات ()

صنایع سفیددشت  اصفهان اب لازم دارند درست مثل شکم ها و زن ها و مردم ها و کشاورزی بلداجی وحالا کدامشان الویت دارند!؟ ظاهرا برای مسئولین صنایع مذکور مهمتر از لبان تشنه و زمینهای ترک خورده بلداجی ست! 

البته این نخستین بار نیست که اصفهان اب چهارمحال وبختیاری را از گلوی مردمانش می گیرد وحتما حکایت ان تونل جهنمی را می دانید که بخش اعظم اب این مناطق را به سرزمینهای شوره زاری مثل قم واصفهان ویزد می برد و عجب صبری خدا دارد!

حالا مردمان بلداجی این شهرکوچک چهارمحال وبختیاری بلند شده اند تا بگویند حق انها و زمینهایشان تشنگی نیست! حق انها این نیست که در پر اب ترین نقاط ایران پانصد روستایش با تانکر ابرسانی شوند و چه انتفاضه زیبایی ست انتفاصه اب در بلداجی !

زاگرس پیر وخسته این روزها داغ های زیادی بر سینه دارد! بلوطهایش سوختند وخاکستر شدند وحالا ابهای زلالش هم به یغما میرود تا جگر تفتیده اش بیشتر گر بگیرد !

و تو ای مرد و زن بلداجی بدان که چشمهای نگران زاگرس اینک به توست ...!

روشنفکری در ایران!

حمید لطفی بازدید : 19 جمعه 18 تير 1395 : 8:49 نظرات ()

ژست این روزهای جامعه ایرانی ژست انتقادی واعتراضی ست! یعنی در واقع همه علاقمندند خود را منتقد یا معترض نشان دهند بدون انکه خودشان ودیگران را هم تفهیم کنند که دنبال چه چیزی هستند !

البته این ریشه در تاریخ روشنفکری ایرانی دارد که از روشنفکر بودن تنها غرزدنش را اموخته اند بدون انکه راه حلی یا طرحی ارایه دهند وراهی پیش پای جامعه خویش بگذارند ! 

حال بگذریم ازاینکه گاهی ایشان چیزی را نقد می کنند که گاها خودشان در شکل گیری اش نقش اساسی داشته اند و البته زهی خیال باطل که ذره ای به نقش خود اشاره نمایند و این یعنی اینکه اینگونه روشنفکری با منافع شخصی ارتباط مستقیم دارد!

راهی که پارسینه میرود!

حمید لطفی بازدید : 15 شنبه 12 تير 1395 : 8:42 نظرات ()

انتشار مطالب جهت دار و سوژه های عجیب وغریب از قومیتها به همراه تایید کامنتهای شرم اور و تمسخر امیز خوانندگانش که در موارد فراوان حاکی توهین مستقیم به قومیتهای داخل کشور می باشد، تمام هنر سایتی موسوم به پارسینه است که مدعی ست در دنیای آزاد اطلاعات راه خود را منطقی وحرفه ای طی می کند غافل از اینکه این راه شوم را مقصدی جز تفرقه وعناد در پیش نخواهد بود!

سیاست ناجوانمردانه پارسینه در پوشش اخبار ضد قومیتی با چاشنی برجسته کردن سوژه های خاصش موقعیتی بدیع برای کسانی فراهم نموده است که از هرفرصت و روزنه ای برای خالی کردن عقده هایشان علیه قومیتها استفاده می کنند وجالب اینجاست کامنتهایی را تایید ومنتشر می کند که حتی در سایتهای خاص و بدور از نظارت هم تایید نمیشوند!

مثلا دریکی از سوژه های تصویری به سراغ خودشیرینی برخی از مدیران شهرداری یکی از شهرهای لرستان رفته تا به گمان خود آن را بدون قضاوت در برابر دیدگان کاربرانش قرار دهد اما همین کافی ست تا ده ها کامنت ضد قومیتی علیه مردم مظلوم لرزبان منتشر شود و به جای انکه فلان مدیر دولتی نقد شود کار وی را به حساب لرها گذاشته و انها را مستحق توهین وتمسخر وجوک دانسته وبا سخیف ترین ادبیات ایشان را زیر سوال می برند و جالب اینجاست که این سوژه تصویری قبلا در خود تهران اتفاق افتاده بود والبته در انجا تنها عملکرد ان مدیر و جناح مطبوعش زیرسوال رفته بود اما در اینجا کل تبار لر زیر سوال میرود! و همین موضع و واکنش در قبال کرد وترک و... هم اعمال میشود و حتی کار به جایی میرسد که زیر اخبار ترکیه و حتی کردستان عراق نیز به بهانه حضور پانتورک وپانکورد ، کامنتهای تند و نژادپرستانه نقش می بندد و...

و این ها همه یک چیز را اثبات میکند و آن این است که پارسینه بطرز شرم اور وهدفمندی علیه قومیتهای ایرانی فعالیت می کند و ظاهرا هیچگونه نظارتی بر عملکرد این فاشیست سایت نمیشود!

لورستان در اشعار مولانا

حمید لطفی بازدید : 23 جمعه 11 تير 1395 : 16:26 نظرات ()

گر شام وگر عراق وگر لورستان ،   روشن شده زان چهره چون نورستان

قرن هفتم را یکی از پر تلاطم و هیاهوترین دوران تاریخ ایران زمین می توان نام برد این دوران   مصادف با حمله تاتار به ایران بود ...

انچنان که در بیت ذکره شده مولانا در دیوان شمس تبریزی مشخص است لورستان در این سده ایالتی پررونق و پر اوازه و هم مرتبه شام و عراق بوده است . سلسله طولانی مدت هزار اسپیان که به دو دسته اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک تقسیم میشده بر سرزمینهای لورستان فرمانروایی می کردند...

 

 

 

تعداد صفحات : 3

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پس از انکه سیستم بلاگفا به رسم معمولش "لرها شگفت انگیزند3" را بدون هیچ توضیحی منهدم نمود از بد حادثه به اینجا به پناه آمدیم!
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 114
 • کل نظرات : 24
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 10
 • باردید دیروز : 14
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 24
 • بازدید ماه : 662
 • بازدید سال : 2,389
 • بازدید کلی : 11,956