close
تبلیغات در اینترنت
لرها شگفت انگیزند4 - مطالب ارسال شده توسط admin
loading...

لرها شگفت انگیزند4

ازمیان دو واژه انسان و انسانیت،اولی میان کوچه ها و دومی لابه لای کتابها گم شده است!

فانوس به دستها!

حمید لطفی بازدید : 12 سه شنبه 06 تير 1396 : 7:57 نظرات ()

به تازگی آماری از طرف بانک مرکزی منتشر شده است که متوسط میزان سپرده گذاری در مناطق مختلف ایران مشخص شده است و اینگونه بر اساس این میزان میتوان به مرفه ترین و بی پول ترین مناطق ایران پی برد !

طبق این جدول تهرانی ها و اصفهانی  و یزدی در صدر جدول و سیستانی ها و لرستانی ها و کردها در انتهای جدول به سر میبرند!

طبق این جدول تهرانی ها با متوسط پنجاه و هشت میلیون و  لرستان و سیستان و کردستان با متوسط  سه الی چهار میلیون برخوردارترین و بی بهره ترین مردم ایرانند!

حال اگر این جدول را با لیگ برتر فوتبال مقایسه کنیم لرستان و سیستان و کردستان و کهکیلویه وبویراحمد مثال همان فانوس به دستانی هستند که در انتهای جدول دست وپا میزنند تا سقوط نکنند! 

کسی از دل سیلویا خبر ندارد!

حمید لطفی بازدید : 17 پنجشنبه 25 خرداد 1396 : 17:59 نظرات ()

خواستگاریهای بی پاسخ دختر ایتالیایی از احمدی نژاد تمامی ندارد!

سیلویا مدل ایتالیایی بازهم از احمدی نژاد خواستگاری کرد وی که اخرین بار دو سال پیش از احمدی نژاد خواستگاری کرده بود اینک سومین بار است که بر تقاضای خود پافشاری میکند..لازم بهذکر است که وی احمدی نژاد را تنها مرد شایسته روی زمین میداند!

 

این امر حکایت از این دارد که این زلیخای ایتالیایی در این سالها در فراغ یوسفش نالان وپریشان و خون به جگر بوده است!

مطالبه گری در خون!

حمید لطفی بازدید : 15 جمعه 19 خرداد 1396 : 14:34 نظرات ()

واقعه تروریستی دوازدهم رمضان تهران نه تنها ایران که لرستان را در سوگ دوتن از بانوان مطالبه گرش نشاند و داغی بزرگ بر داغ های فرزندان لر افزود.

شاید آن روز که بانوی معلم  دلفانی برای استیفای حقوقش راه طولانی نورآباد تا دلفان را به اتفاق همسروفرزندش طی کرد هرگز گمان نمیکرد این راه برایش پایانی نخواهد داشت و این سفر آخر او با فرزند دلبند و شوهرش خواهد بود! 

بانو هانیه اکبریان سی وهفت ساله اهل نورآباد ،آموزش یار نهضت سوادآموزی که جهت حل مشکلات خود و هم صنفانش به دیدار نماینده مجلس رفته بود در سالن ملاقاتهای مردمی مجلس بدست تروریسم کور وجاهلانه داعش در خون خود تپید...

بانوی دیگرمان مهدیه هراتی ،استاد دانشگاه علمی کاربردی لرستان بود وی موسس ومبدع انجمن ضدکارتن خوابی و فعال مدنی اجتماعی لرستان بود که جهت دیدار با نماینده خرم اباد به محل ملاقاتهای مردمی رفته بود که گرفتار چنگال خونین تروریست شد و بسیار باید افسوس بخوریم که هم از دستش دادیم و هم دیر او را شناختیم!

اینک که مطالبه گران لر این چنین مظلومانه و مهجورانه در خون خود تپیدند این وظیفه فرزندان لر است که هرگز یاد ایشان را فراموش نکرده و راه این شهیدان حقیقت طلب و مطالبهدگر را ادامه دهند

شهادت دو بانوی لر در مجلس

حمید لطفی بازدید : 25 جمعه 19 خرداد 1396 : 7:50 نظرات ()

بانو مهدیه هراتی استاد دانشگاه علمی کاربردی لرستان ، موسس انجمن ضد کارتن خوابی و فعال مدنی اجتماعی لرستان در حمله تروریسم کور داعش بشهادت رسید...

وی که جهت دیدار با نماینده خرم اباد عازم مجلس شده بود در سالن ملاقاتهای مردمی مجلس بدست تروریسم جاهلیت بشهادت رسید.

البته این تنها ضایعه لرستان نبود بلکه خانم هانیه اکبریان دلفانی ،آموزش یار حق التدریسی نیز بشهادت رسید...

تسلیت باد بر لرستان و ایران...

تروریستها در تهران!

حمید لطفی بازدید : 26 چهارشنبه 17 خرداد 1396 : 17:3 نظرات ()

از صبح که ماجراهای تروریستی تهران شروع شد همه شوک زده و حیرت زده مثل تشنگان بیابان سراغ اطلاعات تکمیلی و مطمئن بودن و از انجا که صداوسیما معمولا لنگ ظهر از خواب برمی خیزد همه به اخبار دنیای مجازی هجوم اوردن  تا از این ابشخور خود را سیراب نمایند و الحق هم دنیای مجازی باهمه نواقصی که دارد خوب جای تلویزیون خواب زده را گرفته است! 

حال برگردیم به اصل ماجرا!

دو گروه تروریستی حوالی صبح به دو نقطه مهم پایتخت و نظام حمله ور شدند: حرم امام و مجلس شورای اسلامی!

مهاجمان به مجلس چهارنفر و مهاجمان به حرم هم همین حدود طبق اعلام مراجع رسمی و غیر رسمی بوده اند که سلاح هایشان کلاشینکف و کلت و نارنجک و جلیقه انفجاری بوده است که در نهایت چهار مهاجمی که به مجلس یورش برده اند کشته شده اند و تروریستهای حرم امام هم چندنفرشان کشته شده اند و چند نفرهم دستگیر ...

ظاهرا داعش مسئولیت را برعهده گرفته است که جای تعجب نیست چون داعش مسئولیت همه اتفاقی را برعهده میگیرد ولی استفاده تروریستها از قرص سیانور جهت خودکشی اندکی ذهن ها را به سمت مجاهدین خلق میبرد ولی ظاهر ماجرا شاید حکایت از همکاری هردو دارد!

حال که ساعاتی از گذشتن این حادثه تلخ میگذرد بازتاب آن در محافل سیاسی ایران دارد و انجا که در زبان حرف از اتحاد و همدلی زده میشود اما در عمل تسویه حساب های حزبی شروع شده و هرکدام دیگری را سرزنش میکند و دراین میان منتقدان دولت ابتکار عمل را به دست گرفته و مخالفان حضور نظامی ایران در سوریه  و روحانی و مشاورانش را به سبب برخی نطق های انتخاباتی به باد تخطئه وانتقاد گرفته اند و...

این رشته سر دراز دارد!

9 کارگر سوخته!

حمید لطفی بازدید : 10 سه شنبه 02 خرداد 1396 : 21:39 نظرات ()

نه کارگر سوخته!

در هیاهوی روزهای پس از انتخابات و سرگرم بودن دولت منتخب به تبریک گروه ها واشخاص مختلف نه کارگر کارخانه فولادیاسوج سوخته که درصد سوختگی برخیشان صددرصد است یعنی جزغاله شده اند!

کارگرانی که هشت ماه است حقوق نگرفته و فریادرسی ندارند و مدعیان بی درد وعار حمایت رسانه ای شان را نیز فراموش کرده اند!

در این میان سکوت رسانه های فارسی زبان داخلی عجیب است بنظر میرسد رسانه های به اصطلاح اصلاح طلب در این میان شعارهای خود را فراموش کرده و بخیال خود در جهت حمایت از دولت شیخ روزه سکوت در پیش گرفته اند ...!

شاید هم چون کارگران یاسوجی چندان اهمیت خبری برایشان ندارند..

مردی که سر از شورا درآورد!

حمید لطفی بازدید : 11 دوشنبه 01 خرداد 1396 : 16:42 نظرات ()

پرنده فروش ، دستفروش،بی ستاد،بی پول و...همه القاب مردی ست که این روزها شگفتی سازشده و همه جا سخن از اوست!

کسی که برخلاف سایرین هیچ هزینه خاصی نکرد وتنها با بنری ساده وسیار  درشهر برای خود تبلیغ میکرد وعجب تبلیغ اثرگذاری!

مردم با اکثریت ارا او را یکراست به شورای شهر فرستاد و این هم به مدد تبلیغ دهان به دهان و صدالبته شبکه های مجازی بود!

حال اینجا مجال ان نیست که به برسی جامعه شناسی این پدیده بپردازیم ومثلا از نوعی پوپولیسم کهنه شده سخن بگوییم که هنوز در جامعه ما جواب میدهد ویااینکه مردم چرا به معجزه های اینچنینی هنوز دل خوشندو... اما اینک سخن از مردی ست ناشناخته و البته شگفت انگیز!

بی شک او پدیده انتخابات 96 ایران بود!

صحبت از ولی اله رستم پور لرستانی ست که با دست خالی نفر اول انتخابات شورای شهر خرم آباد شد!

حال زمان باید بگذرد تا معلوم شود او این پرنده فروش شورا رفته، مفید است یا مضر؟

در سوگ کارگران!

حمید لطفی بازدید : 15 جمعه 15 ارديبهشت 1396 : 12:17 نظرات ()

در بحبوحه روزهای پرمدعایان کسب قدرت بازهم این کارگر بود که خاکسترشد!

خون بهای کارگر نه بیمه است و نه پاداش و نه هیچ چیز دیگر...

بلکه چیزی جز همان چندرغاز نهصدوسی تومان بیشتر نیست!

کارگران معدن گلستان رفتند تا برگ خونبار دیگری از زندگی و تاریخ کارگران ورق بخورد و ما صرفا در این اندیشه باشیم که سهراب گفت:

"یکی دیشب مرد و هنوز نان گندم خوب است!"

و بازهم کارگرمی ماند و روزهای سخت و دردناک و غربت و بی کسی اش...

عدم پخش زنده مناظرات ،جنگ زرگری یا...

حمید لطفی بازدید : 18 شنبه 02 ارديبهشت 1396 : 20:47 نظرات ()

جنگ زرگری یا...؟

 در استانه انتخابات ریاست جمهوری کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ناگهان در تصمیمی عجیب اعلام نمود که مناظره های انتخاباتی ضبط شده پخش میشود نه زنده و این درست بک روز پس از اعلام اسامی کاندیدهای تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت احمدی نژاد بود!

حال انچه کمی ما را مشکوک میکند این است که شاید این ماجرا پوششی برای تحت شعاع قرار دادن ردصلاحیت برخی کاندیدها باشد...

تسلیت

حمید لطفی بازدید : 12 دوشنبه 28 فروردين 1396 : 22:53 نظرات ()

اشتغال زایی یا اشتغال زدایی!

حمید لطفی بازدید : 15 دوشنبه 21 فروردين 1396 : 21:15 نظرات ()

مسئولان محترم استان اگر علاوه بر نمایندگان ، مردم را نیز محرم اسرار خود دانسته و امار اشتغال زایی سال قبل را به اطلاع مردم لرستان برسانند بدون شک گام مهمی در راستای شفافیت اطلاعات و ارائه امار به مردم برداشته اند! 

البته امار بهتر است صحیح باشد و حقیقی وگرنه تنها زخمی ست بر جراحت مردم و جمله خلق بیکار!

بهرحال از انجا که ما در همین جامعه زندگی میکنیم علیرغم زحمات و پیگیریهای استاندار محترم باید بگویم که چیزی درست و درمان بنام اشتغال زایی در اطراف مان ندیدیم که هیچ  باید بگویم تعداد بیکاران افزوده شد و جویای کاران جدید وارد شدند و کارگران بسیاری نیز تعدیل شدند!

بنابراین باید گفت که اشتغال زدایی داشتیم اما اشتغال رایی نه!

شوراها جایی تخصصی یا جایی برای کسب قدرت و ثروت!؟

حمید لطفی بازدید : 19 شنبه 05 فروردين 1396 : 0:9 نظرات ()

براستی یک ورزشکار یا خواننده پاپ چقدر از مسائل شهری سردر میاورد!؟

سازو کار شورها در مملکت ما بگونه ایست که متاسفانه بسیاری فکر می کنند شوراها بیکارترین و کم اثرترین افراد هستند که علیرغم این کار سبک می توانند از قبل یکسری قراردادهای خاص شهری به نان و نوای درست و حسابی رسیده و اضافه بر ان در شهریدمثل تهران عناصر دیگری مثل شهرت و قدرت و اثرگذاری مستقیم در انتخاب این کلانشهر را بدان اضافه کرد...

مردم ایران مردمی قدرشناسند و همین سبب شده نوعی سواستفاده از این احساسشان فراوان دیده شود و البته اقشاری چون خواننده و هنرمند و ورزشکار مثلا برای انتخابات شورای شهر کاندید شوند حال انکه برخلاف تصور اینگونه افراد باید ذکر شود که مسایل شهری جزو تخصصی ترین امورات هستند که وجود افراد متخصص در ان بسیار لازم و ضروری ست و فقدانشان میشود همین وضع اسفبار تهران فعلی!

مرثیه ای برای عدالت!

حمید لطفی بازدید : 18 جمعه 13 اسفند 1395 : 20:0 نظرات ()

تصویب حقوق بیست وچهار میلیونی مدیران در مجلس تیر خلاصی بود بر امیدی که کارگر و مستضعف ومحروم به این مجلس به اصطلاح خدمتگذار و عدالتخواه داشتند!

حساب کنید حقوق هشتصدهزاری کارگر دقیقا سی برابر کمتر از حقوق مدیر جماعت دارد یا بعبارت دیگر کارگر باهمه بدبختیهایش ماهی هشتصدهزار بامنت دریافت میکند و حال انکه مدیر محترم روزی هشتصدهزارتومان!!

و این یعنی ...مرثیه ای برای عدالت!

ایا در این جامعه مصلحان و منادیان عدالت مرده اند یا خواب بردتشان ویا خودرا به خواب زده اند که گمان میکنم خود را به خواب زده باشند!! انقدر در سفسطه گری و خودتوجیه بافی و اسیمان ریسمان کردن و غرق شدن در منافع حزبی کوفتی شان گرفتار شده اند که نه ککشان میگزد و نه شرم و آزرمی از توجیه کردن برای مردم دارند!

ایا بهتر نیست مجلسرو دولت محترم پسوند اسلامی را از انتهای خود برداشته و دست از ارمان های ضد مستکبرانه بردارند شاید که دستشان برای وضع اینگونه قوانین بازتر باشد!؟

ایا عدل علی اینگونه بود!؟

چرا اسب حیوان بیخودی ست!؟

حمید لطفی بازدید : 15 شنبه 30 بهمن 1395 : 22:41 نظرات ()

دقت کردین بعضی ادما تو خیابون که تنها راه میرن و یا حتی جای خلوتی هم هستن ،با خودشون می خندند!؟

حتما اون لحظه یا می گید دیوانه ان یا سرخوش! اما شاید اتفاقا اونا خیلی نرمال تر باشن! 

بهرام هم معتقده که اونا تو این روزگار کارشون از همه درست تره ! ایشون معتقده با دنیا رو به بازی گرفت وگرنه بازیچه ات می کنه!

بهرام که ادم باحال وپرحرفی محسوب میشه میگه که دوستاش فک میکنن اونو سوژه کردن اما در واقع این اونه که رفقا رو سوژه میکنه!

بهرام که به بهرام عشق وحال معروفه میگه که حتما لازم نیس واسه خوشی سوار اسب اصیل یا مرسدس بنز بشی همین یابو یا موتورسیکلت هم کفایت میکنه اصلا پول هرقدر داری همون قد خوشی کن...!

حالا بعد این خرده فرمایشات بهرامیسم سوال رو اینجور میپرسیم:

چرا اسب حیوان بیخودی ست و چرا در جیب کسی پول نیست!؟

اخبار روزگاران!

حمید لطفی بازدید : 17 شنبه 30 بهمن 1395 : 21:43 نظرات ()

چرخ ایام به چرخش زوال ناپذیرش ادامه میدهد و تنها این تکرار مکررات را اخبار و تحولات عالم تاحدی دگرگون میکند و ما را یا غمگین می کند ویاشاد!؟ گاهی عصبی میشویم و گاهی سرحال و گاهی گرم وچالاک وگاهی سرد وخاموش و منزوی...

خوزستان همچنان از بخت خود میکشد! استان زجرکشیده جنوبی ازبس که مهمان نواز است دشمن جماعت از بعثی گرفته تا ریزگرد خیال رفتن ندارند مگر انکه مال ومنال میزبان را تاراج کنند! 

ریزگرد ها نه نان برای خوزستان گذاشته اند ونه برق و نه نفس ونه ... 

,،،،،،،،،،

یارانه ها همچنان به نرخ دلار ۱۱۰۰ تومان هشت سال پیش پرداخت میشود و ما مانده ایم در زمانه دلار چهارهزاری چه کنیم!؟ حال دولت محترم برای همین اندک هم خط ونشان میکشد و به روی خودش نمی اورد که نرخ به روز شده یارانه اکنون قریب چهار برابر چهل وپنج هزار وپانصد باید باشد...

,،،،،,،،،،،

ترامپ از وقتی رئیس جمهور امریکا شده هر روز قانون خاصی وضع میکند و کلی مخالف وموافق برای خودش جمع کرده برجام را ورق پاره ای بیش نمیداند درست مثل همان بابایی که تحریم را ورق پاره میدانست...

،،،،،، ،،،

دولت روحانی به اواخرش رسیده همان دولتی که قرار بود صد روزه مشکلات را حل کند وبا برجام برای مان کار وبار درست کند ما که چیز چندانی ندیدیم لابد عینکی چیزی نزده بودیم!

،،،،،،،،

از این همه خبرهای ریز و درشت وتکراری که بگذریم می بینیم که در حقیقت هنوز هم خبر خاصی نیست !!

 

در غم عیسی شریکیم...

حمید لطفی بازدید : 10 جمعه 29 بهمن 1395 : 21:14 نظرات ()

عیسی خان از عزیزترین و پرتلاش ترین نویسنده های همتبار ماست که تعصب وهمیتش در راه اعتلای فرهنگ قوم لر زبانزد همکاران بوده وهست ...

استاد عیسی قائدرحمت که هم کتاب های مفید و ارزنده ای در راستای معرفی قوم لر  به نگارش درآورده و هم از هیات تحریریه سایت لور می باشد اینک در سوگ درگذشت پدر گرامیشان به سر میبرد و زبان ما قاصر از ان است که عمق اندوهش را بازگو نماید...

عیسی جان در غمت ما را شریک بدان...

خدا مهربان همه درگذشتگان را بیامرزد...

آنچه بر ما گذشت!

حمید لطفی بازدید : 8 یکشنبه 17 بهمن 1395 : 21:19 نظرات ()

انقلاب اسلامی با شعار حمایت از مستضعفان و اقشار فرودست وکارگر به بار نشست و نباید بی انصافی کرد و منکر خدمات بی شمار در همان سالهای اول انقلاب شد علی الخصوص اینکه حضور افراد زجرکشیده ای مثل مرحوم رجایی وباهنر و صدالبته اهتمام وجدیت شخص امام شد که لحظه ای از خدمت به تهیدستان فروگذار نمی کردند ...

حال که عمری به بلندای چهار دهه از این انقلاب گذشته وقت ان رسیده که نگاهی اجمالی و کوتاه درحد وسعمان به سرگذشت ارمانهای انقلاب بویژه در حوزه مستضعفان بیاندازیم!

انقلابی که برای مستضعفان شکل گرفته در طول سالهای متمادی اگر خدماتش را به این قشر بصورت یک خط مستقیم درنظر بگیریم باید اذعان کنیم که بارها از این خط مستقیم منحرف شده وبازگشته حال چه دیر ویا چه زود! و یا حتی با چه کیفیتی بازگشته است!؟

اگر در اوایل انقلاب حضور و اعمال افرادی چون رجایی کمک ودلگرمی مستضعفین بود اینک بابک زنجانی ها و جزایریها و دارندگان حقوق های نجومی نمک زخمی بر جراحتهای محرومین شده است!

فاصله بالا شهر وپایین شهر ، تهران با شهرستان ، عدم توزیع یکسان منابع وسرمایه ها کم که نشده سربه فلک میزند !

در زمینه کارگری قراردادهای رسمی جای خود را به قراردادی انهم چند ماهه داده و امنیت شغلی تبدیل به یک رویای دور و دراز شده و هیچ کارگری نمیداند شب که می خوابد فردایش سرکار خواهد ماند یا نه!؟ از طرف دیگر پیمانکاران که عمده کارفرمایانند بساط خرده دیکتاتوری پهن کرده و خون کارگر را در شیشه فرو می کنند و حقوق کارگران را با تاخیر چند ماهه و بادتحقیر فراوان به او میدهند!

و صد البته خود شرکت ها وکارگاه ها یکی پس از دیگری تسلیم رکود شده و یا تعدیل نیرو می کنند ویا کلا تعطیل میشوند و...

حال در این وانفسا مستضعفان ایران بازهم چشم انتظار انقلابی می مانند که هنوز هم خودش را نماینده نه تنها انها که نماینده و رهاننده کل مستضعفان جهان میداند!

 ایا مددی خواهد رسید!؟

پهلوان فائزه

حمید لطفی بازدید : 25 جمعه 24 دي 1395 : 17:4 نظرات ()

فائزه نامی ست که بیشتر یادآور دختر مرحوم آیت الله ست اما برای ما فائزه شیرزنی لرتبار از اهواز است که به کارهای خارق العاده وشگفت ،شهره است!

دختر نوجوان بختیاری این قدرت را دارد که با دندان سه خودرو را کشیده ومسافتی به حرکت دربیاورد!

فائزه سرلک از لرهای جنوبی این نیرو را خدادادی می داند و معتقد است بسیاری از مدعیان وقتی دیده اند دختری این قوه را دارد سعی کرده اند راه او را طی کنند ولی فکش دررفته است و  اینگونه اثبات شده که کار هرکس نیست خرمن کوفتن...

پهلوان بانوی ما که از قضا برادر پهلوانی بنام پوریا دارد که او هم در این امورات دستی بر آتش دارد ،هدف بعدی اش کشیدن یک هواپیمای تک سرنشین با دندان به فاصله پنجاه متر می باشد!

امیدواریم هم مسئولان خوزستان وهم کشوری این خواهر وبرادر خارق العاده را تحت حمایت خود قرارداده و در ادامه راهشان یاری دهند.

زرنگ باشی در ایران!

حمید لطفی بازدید : 9 یکشنبه 12 دي 1395 : 20:59 نظرات ()

روزگاری جامعه ایرانی بر اساس مولفه هایی چون وفای بعهد ،انسانیت،مروت و جوانمردی ،خویشتنداری وهزاران صفت ریز و درشت دیگر شناخته میشد و جامعه طبق این معیارها به افراد احترام میگذاشت ولی اکنون...

اکنون جامعه این ارزشها را در خود هرروز کمتر از دیروز می بیند و تازه انقدر ریا و دورویی زیاد شده که دیگر کسی وجود اشخاص جوانمرد را هم باور نمی کند!

اما این روزها جامعه ایرانی به افراد زرنگ وزبل انهم به معنای چپکی اش بیشتر بها میدهد وهمین سبب شد که افراد سعی کنند در رسیدن به این ارزش ناب(!) ازهم سبقت بگیرند و از هیچ تلاشی فروگذار نکنند: از دودرکردن وپیچاندن وسرکار گذاشتن تا مالوندن وبه جیب زدن وزیراب زدن و...کل یوم راه های میانبر رسیدن به اهداف ومقاصد بلندند! 

خلاصه اینکه در این وانفسا اگر این میانبرها را کسی بلدنباشد حتی اگر لیاقت وتخصص ازسرورویش ببارد بازهم کلاهش پس معرکعه است و اما اگر خالی از تخصص وتعهد باشد و ولی زبان چاپلوسی داشته باشد ره صدساله را یک شبه خواهد پیمود!!

کوچ کورش...

حمید لطفی بازدید : 18 دوشنبه 06 دي 1395 : 8:57 نظرات ()

مرده آن است که نامش به نکویی نبرند...

کورش هم رفت...

بعد از مدتها گرفتاری زندگی ماشینی و دردسرهایش و بعد مدتها بی خبری ناخواسته از یاران سری به سایت لور زدم تا از تازه ترین مطالب هم قطارانم مطلع شوم که ناگاه با خبر دردناک رحلت یار عزیزم کورش هداوند روبرو شدم ودنیا روی سرم خراب شد...

از کورش هرچه بگویم کم گفته ام از صفا وصمیمیتش تا همت وتعصبی که برای شناساندن مردم لر و ایل جلیل هداوند داشت و ...

داغ کورش وفقدانش هرگز برای ما کهنه نمیشود و جبران ناپذیر است ...

کورش بی خبر رفت اما تا بود پرخبر بود وکوشا و فعال وجسور...

هزاران اسفا وافسوس که چنین گوهر نابی از مردم لر گرفته شد...

روحت همیشه شاد وراهت جاودان...

درگذشت این جوان ناکام و عزیز رابه خانواده داغدار و ایل محترم هداوند و مردمان لر تسلیت می گویم...

روزی که صدام اندیمشک را قصابی کرد!

حمید لطفی بازدید : 16 شنبه 27 آذر 1395 : 8:29 نظرات ()

سهم اندیمشک در تقویم ما هیچ!

چهارم آذر ماه سال ۶۵ هواپیماهای جنگی عراق بمدت یکساعت وچهل وپنج دقیقه اندیمشک را درهم کوبیدند که حاصل آن سیصد شهید اندیمشکی بود و این حمله را طولانی ترین حمله هوایی پس از جنگ جهانی دوم می دانند که صدالبته همچنان مغفول مانده است!

اندیمشک شهر زیبای بهاری ،شهر لرهای متعصب ،شهر سدها ،مهد کشتی فرنگی ایران ،شهر دوکوهه ها وحماسه ها ،یادگار شهر باستانی لور و... اینک حتی به اندازه یک روز هم در تقویم جایی ندارد!

روزی که صدام مردم اندیمشک را قصابی کرد در میان اندیمشکیان به روز اندیمشک معروف است اما از این روز جز یک تابلو روز واقعه در ایستگاه راه آهن هیچ نشان دیگری به چشم نمیاید!!

شهر استراتژیکی که چهار استان لرستان ،ایلام ،کرمانشاه وخوزستان را بهم متصل میکند اینک تنها دلخوشی اش این است که زمانی بسان یک قطب صنعتی مهم در ایران بود و مرکز امد ورفت هزاران پزشک ومهندس وصنعتگر و...

راستی چهارم آذر روز نانوشته اندیمشک است شما می دانید!؟

دیالوگ ماندگار روز واقعه...

حمید لطفی بازدید : 35 یکشنبه 30 آبان 1395 : 14:49 نظرات ()

روز واقعه بقلم متفکری چون بهرام بیضایی نگارشش یافته است فیلمی که هنوز هم یک سروگردن از مابقی فیلمهای عاشورایی بالاتر است...

در بخشی از این فیلم سینمایی جوان جویای حقیقت مسیحی از محل بتکده ای در کوه میگذرد و از مرد نگهبانشان سراغ حسین بن علی را می گیرد و پس از ان از او می پرسد که ایا حسین بن علی سخنی نگفت!؟

و مرد نگهبان با بازی حسین پناهی عزیز جوابی نافذ به مسیحی میدهد:

از حسین خواستم سنگی بر بتان بیفکند ، او به تلخی لبخند زد وگفت چگونه بر بتان مرده سنگ زنم حال انکه بتان زنده روی زمینند!

روز کورش یا روز تلگرام!

حمید لطفی بازدید : 16 شنبه 15 آبان 1395 : 22:56 نظرات ()

روز کورش شاهنشاه هخامنشی با حواشی خاصی برگزار شد تا در روزگاری که مملکت غرق در حواشی فراوان است روز سرسلسله هخا هم از گزند حاشیه در امان نمانده و خواب از چشمان کورش برباید!

امسال که روز کورش در ایام محرم واقع گشته بود بازدیدکنندگان مقبره منتیب به کورش از هیچ ابراز ارادتی به وی فروگذار نکردند ! یکی رو به پاسارگاد نماز عربی خواند و دیگری طوافی چون حاجیان مکه  به گرد پاسارگاد و طفلی کورش که مانده بود حیران و سرگردان ...!

مذهبیون که انتظار چنین معرکه ای را نداشتند سخت جا خوردند و واکنش های تندی نشان دادند و محتمل است که سال اینده سخت گیری فزاینده ای برای روز کورش صورت خواهد گرفت اما چرا!؟ 

براستی چرا گاها مردم چنین واکنش های خاصی در ایام خاص از خود نشان میدهند و این رفتارها نشان دهنده چیست!؟

بی شک با مسلح شدن مردم به ابزارهای مجازی چون تلگرام و...اینک مردمان در قالب گروه های مجازی باهم بحث و جدل کرده و در اکثر مواقع متحدانه تصمیم به یک اقدام خاص یا حرکت خاص می گیرند و روز به روز این ابزارها گسترده تر میشوند ونظارت دولتها سخت تر، و همین است که گروه های مختلف ایرانی از کوچک وبزرگ و زن ومرد ناگهان در جایی حرکت خاصی را انجام میدهند وصدالبته حرکات و رفتارهای منتقدانه ومعترضانه بیشتر دیده میشود . اینگونه که بدین وسیله پیغام خاصی از خود به جامعه و حکومت منتقل می نمایند حال چه به بهانه روز کورش باشد یا هرروز دیگری ، این شناگران دنیای مجازی  هرفرصت و ابی که بیابند شناگرانی ماهرند!

 

 

بسوی بروجرد ،توقف در همدان!

حمید لطفی بازدید : 66 دوشنبه 12 مهر 1395 : 22:5 نظرات ()

بنام بروجرد ،به کام همدان!

مدتی پیش شبکه ای فیلم ،نمایش تلویزیونی بنام بسوی بروجرد پخش نمود که از ساخته های سعید نعمت اله ست حال نکته جالب ماجرا اینبود که  حتی یک دقیقه هم بروجرد را نشان نداد!

از چند روز قبل تیزرهایش که پخش میشد مدام شخصیتهایش از اثار تاریخی همدان سخن میگفتند و ما را گمان بر این بود که طبعا از انجا که همدان نزدیک بروجرد است ،شخصیتهای فیلم در مسیر عبورشان سری هم به انجا زده اند لیکن با پخش فیلم بطلان گمانمان اشکار شد!

داستان سه پیرزنی که در مسیر ایرانگردیشان میخواهند به بروجرد بروند اما زمینگیر همدان میشوند! به روایت اسانتر انها در مسیربروجرد به همدان میرسند و در زمان استراحت مسافران و توقف اتوبوس انها کمی فاصله میگیرند و همین کافی ست که از اتوبوس جا مانده و چمدانشان را هم اتوبوس ببرد!

 

القصه اینکه انها فرصت را غنیمت شمرده وتا اوردن چمدانشان از بروجرد به گشت وگذار در همدان بپردازند و اینگونه است که فیلم به معرفی همدان میپردازد !  البته معرفی همدان نه تنها ضعف نیست بلکه نقطه قوت هر فیلمی ست لیکن از انجا که هرنکته مکانی و هرسخن جایی دارد یا بهتر بود اسم فیلم بسوی همدان باشد و یا حقیقتا به معرفی بروجرد می پرداخت...

خاطرات از رزمندگان لر...

حمید لطفی بازدید : 70 پنجشنبه 08 مهر 1395 : 22:24 نظرات ()

کنار اتوبان ساوه با پلاکارد بزرگی ایستاده که رویش نوشته :

« کفش فقط سیزده هزارتومن»

نزدیکش میشوم و وقتی از مقصدم می پرسد می گوید

همینجا بمان ماشینهاش همینجا عبور میکنن!

کلاه لبه دارش هم اورا از آفتاب سوزان  تابستانی اتوبان ساوه در امان نداشته و مدام عرق میکند...

وقتی بهش میگویم لرستانی هستم اهی میکشد و سفره دل را باز میکند:

برارم! من هم کرمانشاهی ام!  اوضاع خیلی خرابه است بیکاری و بی پولی وهزاران درد دیگر اواره مان کرده...

بعد در حالی که مدام مرا همشهری میخواند از خاطراتش در جنگ تحمیلی با رزمندگان لر میگفت:

بچه های لرستان خیلی کشته دادند حیف ! حیف ! از اون قامت بلند وسینه فراخشون ، یکیشون میرفت دست تنها عراقی رو زنده به اسیری میاورد! خودش تنها به قلب دشمن میزد و تارومارشون میکرد تا اینکه یه روز گیر افتاد و اینقد ازش کینه داشتند که تو سنگری گذاشتنش وبا آرپی جی فرستادنش هوا...!

بسیار سفر باید تا روبه راه شود لرستان!

حمید لطفی بازدید : 20 شنبه 06 شهريور 1395 : 19:55 نظرات ()

طبق اطلاعیه های استانداری قرار است در هفته دولت وزیر دادگستری به لرستان سفر کرده و در لابه لای برنامه هایشان چند طرح عمرانی را نیز افتتاح نمایند لازم به ذکر است که چندی پیش نیز چند وزیر دیگر من جمله وزیر کشور به لرستان امده بودند.

ضمن تقدیر وتشکر از وزرای محترم باید بعرض برسانم که برای روبه راه شدن لرستان باید بیش از این وبقول معروف بسیار سفر باید کرد وگرنه این سفرهای موسمی وکوتاه مثل مسکنی بر الام بیشمار این استان محروم می باشد و انچنان دردی دوا نمیکند...

 

شهرام در دوران پسا اختلاس!

حمید لطفی بازدید : 25 جمعه 29 مرداد 1395 : 8:57 نظرات ()

شهرام جزایری هم که شکرا ومزیدا در صحت وسلامت با رسانه ها بعنوان یک فعال اقتصادی (سابقا اختلاسگر) مصاحبه می نماید و با فرزند دلبند عکس سلفی میاندازد ! 

حقیقتش را بخواهید از انجا که دست بالای دست زیاد است با ظهور اختلاسگران و غارتگران تازه تر و قدرتر دیگر پروبال شهرام ریخته و از دوران اوجش فاصله گرفته است!

حقا که قدیمیها دور نگفته اند نو که اومد به بازار کهنه میشه دل آزار، و اینگونه شهرام در میان هیاهوی تازه واردها گم شده وکسی هم برایش تره خرد نمی کند !!

اینک شهرام که روزگاری یل اختلاسگران بود اینک رتبه اش در این رنکینگ مدام درحال تنزل است و معلوم نیست تاکجا این تنزل ادامه یابد!؟ 

آیا شهرام برنامه ای برای رسیدن و رقابت با قدرتهای نوظهور اختلاس دارد یا نه !؟

دختر هفت لنگ در دورهمی!

حمید لطفی بازدید : 60 سه شنبه 26 مرداد 1395 : 6:19 نظرات ()

یک دختر بختیاری هفت لنگ جیغ نمی کشد، داد می کشد!

نسرین مقانلو بازیگر سینما و تلویزیون ایران به «دورهمی» آمد تا پاسخگوی مدیری باشد و لحظاتی شاد ومتفاوت برای هموطنآنش رقم بزند.

مقانلو که مدیری او را با روحیه ای مردانه معرفی کرده بود ضمن تایید این سخن ،گفت که این بخاطر تن صدا و تارهای صوتی وی می باشد که باعث شده اوبرخلاف زنان جیغ نکشد بلکه چون مردان داد بکشد!

مقانلو که خود را اصالتا یک خوزستانی وبختیاری هفت لنگ معرفی کرد در ادامه از زندگی شخصی و خانواده و فرزندانش حرف زد و از روابط صمیمیش با مردم و همکارانش به خاطره گویی پرداخت.

بی بی سی و زردکوه و ایل بختیاری!

حمید لطفی بازدید : 35 جمعه 22 مرداد 1395 : 8:52 نظرات ()

خودمان که داشته های خودمان را نمی شناسیم یا اصلا حسابشان نمی کنیم مگه اینکه غریبه ها بگویند!

بی بی سی از یک منطقه بکر در ایران خبر داد انهم به نقل از یک توریست خارجی که برای دیدن اصفهان امده بود اما سر از سرزمینهای بختیاری درآورد!

این گردشگر خودش می گوید که چون شنیده اصفهان نصف جهان است لاجرم به دیدنش امده اما راهنمای واردش که لاجرم کاردان وکاربلد بوده به او پیشنهاد داده که خودرا از دیدن زیبایی واقعی محروم نکند و زردکوه را از دست ندهد و اینگونه است که کیلومترها میرود تا در این گرمای وحشتناک کویر دمی هم یخچالهای طبیعی زردکوه بختیاری را ببیند!

وی که بسیار حیرت زده شده از بخچالها و غارهای یخی و زندگی عشایری و آزاد ایل بختیاری سخن میراند و اذعان میکند که نقطه عطف سفرش همین بدیدن سرزمین وزندگی ایل بختیاری بوده است!

حال سوال اینجاست که مسئولان تاکی میخواهند فقط جاذبه های کویررا تنها به عنوان شناسنامه ایران معرفی کنند ایا جاهای سزاوارتر دیگری نیست!؟

نیمکت ذخیره های نظام!

حمید لطفی بازدید : 38 جمعه 15 مرداد 1395 : 11:9 نظرات ()

در مراسم تودیع هیات عامل صندوق توسعه ملی دکتر نوبخت سخنگوی دولت اعتدال از صفدر حسینی صاحب فیش حقوقی نجومی کمال تشکر وقدردانی را به عمل آورد و ضمن ابراز ارادت بی پایانش به وی ، ایشان را از ذخایر نظام خواند!

صفدر که در فیش حقوقیش مواردی چون هزینه ورزش و اوقات فرزندان درج گشته بود بعنوان امانت دار مملکت معرفی شد!!

ما که نتوانستیم هضم کنید ایشان چگونه ذخیره نظامند اما از انجا که گوینده دکتر خوش تیپ ومنطقی و متعادلی هستند فرض را براین دو مفروض گذاشته و به زور فلک خودرا توجیه نمودیم:

اول اینکه ما هم مثل شخص صفدر حسینی مدتی مشکوک شدیم که نکند صفدرحسینی دیگری منظور گوینده بوده چون خبر داده اند صفدرخان اینترنت را زیرورو کرده تا مطمئن شود شخص دیگری به این نام هست که سرش به تنش بیارزد یانه و صدالبته نبوده است و صفدر یه دونه است!

دوم اینکه صفدر برای انقلاب ذخیره میکرده است! یعنی این حقوق سالیانه ۶۸۶ میلیونی و آن وام سیصدمیلیونی را برای روز مبادای نظام ذخیره میکرده که سزاست از وی نهایت تقدیر بعمل اورده شود!

بهرحال در عصر حاضر که تغییر وتحویل گریبانگیر همه چیز شده لاجرم مفاهیم بنیادی نیز در امان نمانده اند مثلا روزگاری عشایر ذخیره انقلاب بودند وشهدا ذخیره نظام؛ اما اکنون امثال صفدر حسینی ولاجرم شهرام وبابک و مه افرید نیز روی این نیمکت ذخایر نشسته اند!

انصافا این نیمکت ذخایر کنونی لرزه بر اندام هر رقیبی میاندازد و منچستر وبارسلونا کل یوم غلط بکنند چنین نیمکت مهیبی جمع وجور کنند!

 

 

 

شهره در شبی شگفت انگیز!

حمید لطفی بازدید : 26 چهارشنبه 13 مرداد 1395 : 20:44 نظرات ()

شب شاد لرها این بار در خندوانه توسط شهره لرستانی رقم خورد!

شهره هیچ وقت هویتش را نه مخفی کرد و کتمان بلکه همیشه وهمه جا به طرز شگفت انگیزی از اصالتش دفاع کرده و میکند...

شهره شبی شگفت انگیز در خندوانه و خاطره ایرانیان رقم زد او حتی به رامبد هم آموزش داد که چگونه به زبان لری خودرا معرفی کند و الحق هم به زیبایی چنین کرد!

شهره با افتخار از اصالت خرم ابادی اش گفت وصدالبته از همه خواست به افتخار پاریس کوچولو «بروجرد» کف بزنند !

نقطه عطف کار اضافه شدن ، جناب خان به ماجرا بود! جناب خان از عشق ودیوانگی اش به خرم اباد گفت و احوالی هم از بچه های پشت بازار و کیو و...گرفت!! و صدالبته گفت که بواسطه حضور لرها در خوزستان با انها کاملا اشناست و در انتها با خواندن ترانه «سیت بیارم» خندوانه را ترکاند او چنان عالی اجرا کرد که شهره لرستانی درخواست کرد دوباره بخواند!

تعداد صفحات : 4

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
آدرس اینستاگرام نویسنده: hamidl33
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 125
 • کل نظرات : 28
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 33
 • باردید دیروز : 8
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 33
 • بازدید ماه : 41
 • بازدید سال : 41
 • بازدید کلی : 16,222